Eskişehir'de kurşunla çalışılan işyerlerinde kurşun maruziyeti
The lead exposure in the workplaces worked with lead in eskisehir
  1. Tez No: 195296
  2. Yazar: MUSTAFA TOZUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALAETTİN ÜNSAL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Bu çalısma, Aralık 2006-Nisan 2007 tarihleri arasında yapılan kesitsel tipte bir arastırmadır. Çalısma grubu, Eskisehir'de kursunlu materyal kullanılan toplam 10 isyerinde çalısan 403 erkek isçi ile olusturuldu. Kursuna mesleksel maruziyeti olmayan ve saglıklı 97 erkek, kontrol grubu olarak alındı. isçilerde kursun maruziyeti ve kursunun saglıga etkilerinin degerlendirilmesi amacıyla hazırlanan bir anket yüz yüze görüsme yöntemiyle uygulandı. isyerlerine yönelik koruyucu önlemlerin ne durumda oldugu diger bir anket ile degerlendirildi. isçilerden disposibl enjektör ile 4 cc venöz kan örnegi alındı. Alınan venöz kan örnekleri EDTA içeren 2 adet vakumlu kan tüpüne aktarıldı. Bu tüplerden biri aynı gün içerisinde tam kan sayımı için kullanıldı. Diger tüp ise kanda kursun düzeyi tayininde kullanıldı. Kanda kursun düzeyi, LeadCare® Kanda Kursun Test Sistemi ile tayin edildi. Kan kursun düzeyi 10 ?g/dL olanlar asemptomatik kursun zehirlenmesi ve 40 ?g/dL olanlar kursun zehirlenmesi olarak kabul edildi. Elde edilen veriler, SPSS 13.0 istatistik paket programı ile degerlendirildi. istatistiksel analizler için Ki-kare testi (x2), Fisher'in Kesin Ki kare testi, Kolmogorov-Simirnov Z testi, Student t testi ve lojistik regresyon analizi kullanıldı. Çalısma grubunda ortalama kan kursun düzeyi, kontrol grubuna göre anlamlı bir sekilde daha yüksek bulundu (p0.05). isçilerde asemptomatik kursun zehirlenmesi görülme sıklıgı %10.2 olarak saptandı. Kursun zehirlenmesi olgusuna rastlanmadı. Lojistik modelde, ortaokul ve altı ögrenim düzeyi (OR= 3.041), 1 yıldan az çalısma süresi (OR= 5.700), is bitiminde el-yüz yıkama ve/veya dus alma alıskanlıgı olmamak (OR=2.668) ve kursun zehirlenmesi öyküsü olmak (OR=9.290) asemptomatik kursun zehirlenmesi için önemli risk faktörleri olarak bulundu. Çalısma sonunda, isyerlerine yönelik koruyucu önlemlerin iyi durumda oldugu görüldü. Kisisel koruyucu araçların kullanımı ve hijyen ile ilgili alıskanlıkların tüm isçilere kazandırılması için saglık egitimlerinin planlanması ve uygulanması gerektigi kanısına varıldı.
Özet (Çeviri)
This study was done in December 2006- April 2007 period; it is a cross-sectional type research. Study group was occurred 403 men workers that have been worked in the total 10 workplaces that leady material used in Eskisehir. The control group was taken total 97 men that no occupational lead exposures and healthy. A questionnaire that is prepared to determine with the aim of lead?s effects to health and the lead exposure among workers was used face to face method. The other questionnaire was used the determined how the status of the protective steps. The 4 cc venous blood samples were taken by the disposable injectors from the workers. Venous blood samples which is taken from the workers put in 2 vacuum blood tubes that includes EDTA. One of the tubes was used to be prepared whole blood counting in the same day. The other tube was used to measure the blood lead level. Blood lead level was determined by LeadCare® Blood Lead Testing System. The bloods lead level 10 ?g/dL that is asymptomatic lead poisoning, and 40 ?g/dL is lead poisoning. The acquired data were determined by SPSS 13.0 statistical packet programme. For statistical analyses, chi square test (x2), Fisher?s Exact test, Kolmogorov-Simirnov Z test, Student t test, and logistic regression analysis were used. In study group, the mean blood lead level was found significantly higher than control group (p0.05). The prevalence of asymptomatic lead poisoning was found 10.2% in the workers. The lead poisoning event was couldn?t find. The middle school and under educational level (OR= 3.041), under the 1 year of employment duration (OR= 5.700), no habit hand-face washing and/or no have a shower in the end of the work day (OR=2.668), and history of lead poisoning (OR=9.290) are important risk factors for asymptomatic lead poisoning in logistic model. The beliefs are approached that the planning and administration of health education programme among the use of individual protective agents and hygiene habits is going to be being won by whole workers.