Probiotiklerin kolon anastomozlarına ve ileus oluşturulan ratlarda intestinal floraya ve bakteriyel translokasyona olan etkisi, antibiotikler ile karşılaştırılması
The effect of probiotics on colonic anastomosis,to intestinal flora and bacterial translocation in ileus made rats;comparison with antibiotics.
- Tez No: 195294
- Danışmanlar: PROF. HALUK KİPER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışma 24 rattan oluşan 2 ayrı grupta yürütüldü. 1. grupta kolonik ligasyon - anastomoz , 2. grupta ise kolon distali bağlanarak ileus oluşturuldu. Her iki grupta kontrol grubu , antibiotik grubu , probiotik grubu olmak üzere alt gruplara ayrıldı. Kolonik ligasyon ve anastomoz yapılan gruptaki ratlar belli bir süre sonra tekrar relaparotomi yapılarak eksplore edildi .Anastomoz yapılan segment çıkarılarak invitro şartlarda anastomoz sağlamlığının ölçülmesi amacıyla patlama basınçları ölçüldü. İleus oluşturulan diğer grupta ise ratlar belli bir süre sonra tekrar relaparotomi yapılarak eksplore edildi. İleus oluştuğu görülen tüm ratlardan öncelikle portal venden kan kültürü alındı ardından sırasıyla mesenterik lenf nodları , karaciğer ve dalaktan steril şartlarda doku kültür örnekleri alındı. Son olarak çekum açılarak gayta örneği alındı. Tüm örnekler mikrobioloji laboratuarında uygun besi yerlerine ekildi. Sonuç olarak ilk çalışmada patlama basınçları değerlendirildiğinde probiotik grubunda basınçlar daha yüksek bulunmasına rağmen istatistik olarak anlamlı fark tespit edilemedi. İleus oluşturulan grupta ise oluşturulmayanlara göre anlamlı olarak kolonik bakteri konsantrasyonunda artma , steril organlarda ve kanda bakteriyel translokasyon tespit edildi. Probiotik alanlarda kolonik floranın değiştiği ve ileusa rağmen bakteri konsantrasyonunda artış olmadığı görüldü. Fakat ileus oluşturulan ratlarda bakteriyel translokasyonu antibiotikler anlamlı derecede engellerken probiotiklerin katkısı pek görülemedi. Son olarak probiotiklerin gelecekte pratik hayatımızda daha fazla yer alacağını düşünmekle beraber en azından şu an için antibiotiklere bir alternatif olmaktan uzak olduklarını söyleyebiliriz.
Özet (Çeviri)
The study was done within two different groups composed of 24 rats each. In the first group colonic ligation and anastomosis were done. In the second group distal colon was sutured circularly to block the passage for ileus formation. In the first group rats were re-explored after 7 days from the anastomosis time. The anastomotic segment was taken apart from the abdomen and bursting pressures were measured in order to observe the strength of the anastomosis. In the second and ileus made group, rats were re-explored after 5 days of ileus formation. First of all blood culture samples were taken from the portal ven then mesenteric lymph node , liver and spleen samples were taken under sterile conditions one by one. Lastly caecum was opened and stool specimens were taken. All specimens were cultivated into appropriate agars in the microbiology labarotuary. As a result in the first study when the bursting pressures are taken into consideration , the pressures of the probiotic group is more than the control group but this difference is not statistically significant. In the ileus made group bacterial translocation is inhibited by antibiotics not by the probiotics. As a conclusion we hope that probiotics can be used in our daily life widely in the near future but we can say that today probiotics are far away from to be an alternative to antibiotics.