Bursa tabip odası onur kurulu dosyalarında tıp etiği sorunlarının değerlendirilmesi
Assessment of medical ethics problems in the honorary committee files of bursa medical chamber
  1. Tez No: 195318
  2. Yazar: SEZER ERER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYŞEGÜL DEMİRHAN ERDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Deontoloji ve Tıp Tarihi, Medical History and Ethics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
Tezin amacı, saglık personelinin kendi arasında ve saglık personeli ile hasta ve hasta yakınları arasında çıkabilecek olası deontolojik ve etik sorunları tıp etigi açısından degerlendirmek ve belirlenen sorunlara karsı çözüm yolları gelistirebilmektir. Saglık sistemi içindeki sorunlar dısında, saglık hizmetini verenler ile alanlar arasında yasanan problemler, saglık hizmetinin kalitesini düsüren nitelikte durumlardır. Bu durumların belirlenmesinde büyük rolü olan Tabip Odası'na yansıyan sorunların belirlenmesi, saglık sistemi içindeki boslukları doldurma açısından yol gösterici olacaktır. Çalısma verilerini, 1995 ? 2005 yılları arasında, Bursa Tabip Odası Onur Kurulu'na sevk edilen 111 dosyası olusturdu. Veri tabanını olusturan bilgiler, arsiv inceleme yöntemi ile toplanarak istatistiksel analizleri SPSS for Windows Ver. 10.0 istatistik paket programı ile elde edildi. Bursa Tabip Odası Onur Kurulu dosyalarında incelenen olguların büyük bir kısmının Türk Tabipleri Birligi Yasa ve/veya Kararlarına uymayan davranıslar oldugu belirlendi. Bu farkın nedenleri arasında öncelikli olarak, saglık mevzuatının hekimler tarafından bilinmemesi olarak yorumlandı. Tıp etigi ihlalleri konularında ise, Tabip Odası'nın beklenen ölçüde etkili olamadıgı, görev ve yetkilerinin azalması sonucu, meslek etigi alanında fazla söz hakkı kalmadıgı belirlendi. Tıp etigi ihlallerinde en önemli eksikligin ise, hekim ve hasta haklarının bilinmemesi, tıp etigi egitimine önem verilmemesi gibi temel baslıkların rol aldıgı görüldü. Sonuç olarak, Tabip Odalarının, profesyonel mesleki kurum olarak görevlendirilmeleri ve hekimlerin mezun olduktan sonra mesleklerini uyguladıkları her alanda söz sahibi olmaları gerekmektedir. Düzgün bir saglık iletisimi ve hazırlanacak genis bir saglık yasası ile, sorunlar sınıflandırılabilecek ve degerlendirilebilecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to evaluate the deontological and ethical problems between the health care personnels and health care personnels and patients / relatives, and to improve solutions for these problems. Except the issues in the health care system, these problems can alleviate the quality of health care. Determining the problems from the Medical Chambers will have a guiding role to stand in the breach in the health care system. The research was conducted with 111 files discussed in Bursa Physician Chamber Honorary Committee in 1995 ? 2005 period. Data was collected by archive investigation and the statistical analyses were applied with SPSS for Windows Version 10.0. It is determined that most of the cases in the files of Bursa Physician Chamber Honorary Committee were on violating Turkish Medical Association act or codes. Physicians not knowing the regulations was the prior reason on this result. On medical ethics violations; it is determined that the Physician Chamber was not effective as it should have been and for the reason of decreasing authorities, it lost hearing on profession ethics. The most important deficiencies in the medical ethics basically occured in the lack of knowledge of patient and physician rights, ignoring the importance of medical ethics education. Consequently, it is necessary that the Chambers must have been charged as the professional associations and the arbiters of physicians, in every field of their profession after graduation. The problems could be categorized and evaluated by a healthy communication and a detailed health regulations.