Ratların trichinella spiralis enfeksiyonlarına immünomodülatör maddelerin etkileri
Effects of immunomodulators to trichinella spiralis infections of rats
- Tez No: 195319
- Danışmanlar: DOÇ. DR. H. BARBAROS ORAL, PROF.DR. RECEP TINAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Moleküler Tıp, Parazitoloji, Veteriner Hekimliği, Molecular Medicine, Parasitology, Veterinary Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Parazitoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalısmada bazı immünomodülatör maddelerin ratlarda Trichinella spiralis enfeksiyonuna etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıstır. Arastırmada deney hayvanı olarak 42 adet 21 günlük disi Wistar albino rat (Rattus rattus) kullanılmıs, bunlar yediserli altı gruba ayrılmıstır. Arastırma iki safhadan olusmustur. Arastırmanın birinci safhasında, ratlara 14 gün süre ile immünomodülatör maddeler uygulanmıstır. 1.Gruptakilere: 0,5 mg/kg dozda kapsaisin deri altı yolla, 2. Gruptakilere: 10 mg/kg dozda propolis agız yoluyla, 3.Gruptakilere: 1 mg/kg dozda beta glukan agız yoluyla 4.Gruptakilere: Bu grup, kapsaisin solüsyonunda bulunan sıvıların etkisini ortaya koymak için olusturulmustur. Toplam 5 ml solüsyonun %10'nunu tween-80 (tasıyıcı madde), %10'nunu %95'lik etil alkol (çözücü madde) ve %80'nini fizyolojik tuzlu su (hacim saglayıcı madde) olusturmustur. Bu solüsyon, ratlara 5 ml dozda derialtı yolla uygulanmıstır. Arastırmanın ikinci safhasında 35 günlük olan ratlar, yüzer adet Trichinella spiralis larvası içeren kas parçacıkları yedirilerek enfekte edilmis, altıncı grup enfekte edilmeksizin kontrol olarak tutulmustur. Ratların nekropsisi enfeksiyondan yedi hafta sonra yapılarak, dil ile diyafram kasları, trisinoskopi ve sindirim teknigi ile mukayeseli olarak incelenmistir. Sayımda, deneme gruplarındaki her bir ratın dil ve diyafram kaslarından 0.5'er gram alınarak yapılan trisinoskopinin ardından sindirim metodu uygulanmıstır. Kullanılan her bir immünomodülatör maddenin Trichinella spiralis larvalarına olan etkisinin farklı düzeylerde oldugu tespit edilmis, en önemlisi kapsaisin bulunmus bunu propolis ve beta glukan izlemistir.
Özet (Çeviri)
In this study it was aimed to evaluate the effect of some immunomodulators to the Trichinella spiralis infection of rats. Fourty two females inbred wistar albino rats at the age of 21 days were used at the beginning of experiment. Experimental animals were divided into six groups of seven rats in each. Experiment was composed of two phases. Immunomodulators were inoculated to the rats for 14 days at the first phase. ? 1.group; inoculated capsaicin 0.5 mg / kg dose, sub cutan (sc), ? 2.group; inoculated propolis 10 mg / kg dose, per os, ? 3.group; inoculated beta glucan 1 mg / kg dose, per os, ? 4.group; inoculated the solution as capsaicine control, 5 ml end volume by the ratios of %10 tween 80, %10 in %95 ethanol, %10 serum physiologic, s.c. At the second phase of the study, 35 days old rats were infected by using infected muscles of which each piece contains 100 Trichinella spiralis larvae, and the other group was Trichinella free (mock infected) control group. Rats were necropsied after 7 weeks following the infection. After each necropsy, numbers of muscle larvae per gram (lpg) of muscle tissues from tongue and diaphragm of each rat were counted by trichinoscopy and then by digestion method. Our data demonstrated that immunomodulators have distincts effects on Trichinella spiralis muscle larvae. The preventive effect of capsaicin on larval development was most significant, followed by propolis and -glucan, respectively.