İvesi koyun ırkının orta anadolu bölgesinde başlıca verim özellikleri ve adaptasyon kabiliyeti
Main productive performance and adaptation ability of awassi sheep in central anatolian region
- Tez No: 195333
- Danışmanlar: PROF. M. MUSTAFA OĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu arastırma, İvesi ırkının Orta Anadolu Bölgesinde baslıca verim özelliklerini ve adaptasyon kabiliyetini ortaya koymak amacıyla yapılmıstır. Dölverimi özelliklerinden östrus, gebelik, dogum, tek dogum, ikiz dogum, abort ve kuzu oranları sırasıyla %100, %93.8, %90.5, %79.7, %20.3, %1.4 ve %108.8 bulunmustur. Bir doguma düsen kuzu sayısı 1.20 tespit edilmistir. İvesi kuzuların dogum, 30. gün, 60. gün (sütten kesim), 90. gün ve 120. gün düzeltilmis agırlık ortalamaları sırasıyla 4.52 kg, 9.94 kg, 17.34 kg, 23.26 kg ve 29.14 kg saptanmıstır. İvesi disi kuzuların 150. gün ve 180. gün düzeltilmis agırlık ortalamaları sırasıyla 32.83 kg ve 38.07 kg tespit edilmistir. Kuzuların 60. gün (sütten kesim) ve 120. gün yasama güçleri sırasıyla %88.3 ve %84.5 bulunmustur. İvesi koyunların laktasyon süt verimi ve laktasyon süresi düzeltilmis ortalamaları sırasıyla 196.5 kg ve 184.3 gün olarak saptanmıstır. Koyunların düzeltilmis yapagı verimi ve sıfat öncesi canlı agırlık ortalamaları sırasıyla 2543 gr ve 58.74 kg tespit edilmistir. Arastırma süresince genel ölüm, mecburi kesim oranı %8.2 olarak bulunmustur.
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine main productive performance, adaptation ability of Awassi in Central Anatolian Region. Fertility parameters; heat, pregnancy, parturition, single born, twinning, abortion, lamb rate and number of lambs per parturition on the basis of number ewes assigned for mating were 100 %, 93.8 %, 90.5 %, 79.7 %, 20.3 %, 1.4 %, 108.8 % and 1.20, respectively. Birth, 30th, 60 th (weaning), 90 th, 120 th day corrected average live weight of Awassi lambs were 4.52 kg, 9.94 kg, 17.34 kg, 23.26 kg, and 29.14 kg, respectively. One hundred Fiftieth and 180 th day corrected average live weight of Awassi female lambs were 32.83 kg and 38.07 kg, respectively. Survival rates of lambs at 60 th and 120 th days of age were 88.3 % and 84.5 %, respectively. Corrected average lactation milk yield and lactation period of Awassi ewes were 196.5 kg and 184.3 day, respectively. Corrected average greasy wool production and body weight at mating of Awassi ewes were 2543 gr and 58.74 kg, respectively. General death and slaughter rate of stock were 8.2 % throughout research period.