Atlarda ehrlıchosısın seroprevalansı ve bazı klinik ve laboratuvar bulgularının değerlendirilmesi
Seroprevalance of ehrlichiosis in horses and evaluation of some clinical and laboratory findings
  1. Tez No: 195332
  2. Yazar: GÜNEY KAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ENGİN KENNERMAN, PROF.DR. LEVENT AYDIN, PROF.DR. NİLÜFER AYTUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu çalısmada Adana, Sanlıurfa, İzmir ve Bursa illerinde bulunan atlarda ehrlichiosisin (Granulositik ehrlichiosis - Anaplasma phagocytophilum enfeksiyonu) ELISA (Enzyme Linked Immunoabsorbent Assay) ile tanısının konularak, seroprevalansının belirlenmesi ve bazı klinik, laboratuvar bulguların degerlendirilmesi amaçlandı. Çalısmanın materyalini Bursa, İzmir, Adana ve Sanlıurfa illeri Türkiye Jokey Kulübü Hipodromları At Hastaneleri ve Sanlıurfa ilindeki yetistirici çiftliklerinden farklı ırk, yas ve cinsiyette toplam 350 adet at olusturdu. Çalısmada Bursa ve İzmir bölgesinden 100 er adet, Adana ve Sanlıurfa bölgesinden 75'er adet at kullanıldı. Tüm atların klinik ve hematolojik muayeneleri yapıldı ve serum örneklerinden ELISA yöntemi kullanılarak A. phagocytophilum antikorları arastırıldı. Yapılan ELISA analizleri sonucunda çalısma materyalini olusturan 350 atın 33 tanesinin A. phagocytophilum yönünden sero-pozitif (% 9.42), 317 tanesinin sero-negatif (% 90.58) oldugu, oldugu tespit edildi. Klinik muayene sonucunda istahsızlık, yüksek ates, lenf yumrularında büyüme, ikterus gibi klinik bulgular saptanan dört atın seropozitif oldugu belirlendi. Hematolojik bulgular degerlendirildiginde A.
Özet (Çeviri)
The aim of the study was to investigate the seroprevalance of ehrlichiosis (granulocytic ehrlichiosis - Anaplasma phagocytophilum infection) in Adana, Sanlıurfa, İzmir and Bursa provinces with ELISA (Enzyme Linked Immunoabsorbent Assay) and evaluation of some clinical and laboratory findings of infection. The material of the study was a total of 350 horses of different breed, age and gender from Turkish Jockey Club?s Horse hospitals which found in Bursa (n=100), Adana (n=75), İzmir (n=100) and Sanlıurfa (n=75) provinces and in some breeders farms. Clinical and hematological examinations were performed in every horse and the presence of Anaplasma phagocytophilum antibodies was tested with ELISA. According to the results of ELISA, 33 of 350 (%9,42) were sero-positive and 317 of 350 were sero-negative for Anaplasma phagocytophilum infection .