Özel bir damızlık işletmesinde yetiştirilen holstein ineklerin döl ve süt verimi özellikleri
Milk yield and reproductive performance traits of holstein cows in a private farm
  1. Tez No: 195334
  2. Yazar: ALİM DAŞKAYA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. M. MUSTAFA OĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalısma İzmir ili Tire ilçesinde 2004 yılında, damızlık süt sıgırı yetistirmek amacıyla kurulan özel bir isletmedeki Holstein ineklerin döl ve süt verimi özelliklerini ve bu özelliklere etki eden çevre faktörlerinin etki düzeylerini incelemek amacıyla yapılmıstır. Arastırmada 380 laktasyon verimi verisi, 444 inegin ve 321 düvenin döl verimi verisi kullanılmıstır. Arastırma sonucunda gebelik, dogum, ölü dogum ve yavru atma oranları sırasıyla, % 96,6, % 92,2, % 3,8 ve % 3,4 olarak bulunmustur. isletmedeki düvelerin ilk tohumlama yası, ilk tohumlama-gebelik aralıgı, servis sayısı, ve ilk buzagılama yası ortalamaları sırasıyla, 581,8 gün, 17,87 gün, 1,39 ve 886,9 gün olarak tespit edilmistir. ineklerde dogum sonrası ilk tohumlama aralıgı, ilk tohumlama-gebelik aralıgı, servis periyodu, servis sayısı, buzagılama aralıgı ve gebelik süresi ortalamaları sırasıyla 105,23 gün, 63,08 gün, 168,55 gün, 2,19 gün, 424,98 gün, 277,87 gün olarak saptanmıstır. incelenen süt verimi özelliklerinden laktasyon süresi, gerçek süt verimi, 2 x 305 gün süt verimi ve kuruda kalma süresi ortalamaları sırasıyla 351,75 gün, 7653,7 kg, 7562 kg ve 63,96 gün olarak belirlenmistir. Buzagılama mevsiminin, dölverimi özelliklerinden ineklerde ilk tohumlama-gebelik aralıgına, servis periyoduna, servis sayısına ve buzagılama aralıgına, süt verimi özelliklerinden ise laktasyon süresi ve gerçek süt verimine olan etkileri önemli bulunmustur. Tohumlama yada buzagılama yılının ise dölverimi özelliklerinden, düvelerde ilk tohumlama yası ve ilk buzagılama yası, ineklerde ise dogum sonrası ilk tohumlama aralıgı, ilk tohumlama gebelik aralıgı, servis periyodu, servis sayısı ve buzagılama aralıgına, süt verimi özelliklerinden laktasyon süresi, gerçek süt verimi ile 2 x 305 gün süt verimine etkileri önemli bulunmustur. Buzagılama yasının ise ineklerde dölverimi özelliklerinden sadece dogum sonrası ilk tohumlama aralıgına, süt verimi özelliklerinden ise sadece gerçek süt verimine olan etkileri önemli bulunmustur.
Özet (Çeviri)
In this study the reproduction performance, milk yield and environmental factors effecting these production traits has been investigated of the Holstein cows in a private farm that established in Tire, Izmir, Turkey, in 2004. In this research, 380 lactation yield data and reproduction traits data of 444 cows and 321 heifers has been used. According to results of this study, pregnancy, calving, abortion and stillbirth rates were found as % 96,6, % 92,2, % 3,8 and % 3,4 respectively. The age at first insemination, interval from first insemination to pregnancy, number of insemination per pregnancy and age at first calving of heifers in farm, means were found 581,8 days, 17,87 days, 1,39 and 886,9 days respectively. For the Holstein cows, interval from calving to first insemination, interval from first insemination to pregnancy, days open, number of insemination per pregnancy, calving interval and gestation lenght mean were found as 105,23 days, 63,08 days, 168,55 days, 2,19 days, 424,98 days, 277,87 days respectively. Some milk yield traits as lactation lenght, the actual milk yield, 2 x 305 day milk yield and dry period lenght were determined as 351,75 days, 7653,7 kg, 7562 kg ve 63,96 days respectively. For cows, interval from first insemination to pregnancy, days open, number of insemination per pregnancy, calving interval, lactation lenght and the actual milk yield were affected by calving season. nterval from calving to first insemination, interval from first insemination to pregnancy, days open, number of insemination per pregnancy, calving interval, lactation lenght, the actual milk yield and 2 x 305 day milk yield were affected by calving year. Also for cows, interval from calving to first insemination, the actual milk yield were affected by calving age. For heifers, the age at first insemination and the age at first calving were affected by mating year.