Tavşanda radyofrekans disk nükleoplastisinin intervertebral disk dokusuna etkileri
The effects of radiofrequency disc nucleoplasty on rabbit intervertebral disc tissue
- Tez No: 195340
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERHAT ERBAYRAKTAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Bu çalışmanın amacı tavşan intervertebral disklerine uygulanan nükleoplasti yöntemi sonucunda oluşan sıcaklık artışının ve yol açtığı termal yaralanmanın araştırılmasıdır. YÖNTEM VE GEREÇ: Yirmiyedi adet (2.0-3.0 kg) erkek tavşan (New Zealand White Rabbit) kullanıldı ve 5 gruba ayrıldı. Sham grubu (grup1) yalnızca kanüle edildi. Nükleoplasti probu ile disk dokusu içinde level 2 de grup 2 (542 J) tek, grup 3 (1084 J) çift cepçik; level 4 de grup 4 (1063 J) tek, grup 5 (2126 J) çift cepçik ablasyona bağlı oluşturuldu. İşlemin öncesi, 5.sn ve 11.sn'sinde thermocouple ile sıcaklıklar ölçüldü. Nükleoplastiyi izleyen 1., 24., saatlerde ve 7., 14., 21., 28., 35.günde motor fonksiyonlar Drummond ve Moore kriterlerine göre değerlendirildi. Beş hafta sonra hayvanların intervertebral disk ve komşu end-plate'ler ile nöral doku makroskopik ve mikroskopik incelemeye alındı. Gruplararası karşılaştırmalarda Kruskal-Wallis ve bunu izleyen Mann-Whitney U testleri kullanıldı. BULGULAR: İşlem sonrası nörolojik muayenelerinde sham grubunda değişiklik gözlenmez iken, level 2 de tek (542 J) cepçik oluşturulanlarda nörolojik bakımdan iyi; level 4 te çift (2126 J) cepçik oluşturulanda parapleji ve mikroskopik olarak da medulla spinalisteki dejenerasyonda artış meydana geldi. Gruplar arası sıcaklık farkı bulunmadı. Patolojik skor Grup1 1.00, group 2 (542 J) 1.00, group 3 (1084 J) 2.00, group 4 (1063 J) 2.83, group 5 (2126 J) 3.50 bulundu. SONUÇ: Sıcaklık artışına yol açmayan servikal nükleoplasti tekniğinin etkinliğinin ortaya çıkmasında lazer diskektomideki gibi yanma ile oluşan disk evoporasyonunun ya da ağrı liflerinin etkilenmesinin neden olmadığı düşünülmüştür. Yüksek joule uygulamasında direkt etkiden ziyade elektrik çarpmasının medulla spinalis yaralanmasına yol açabilmesi servikal nükleoplasti sırasında düşük watt kullanılmasının uygun olacağını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: The aim of this study is to determine the rise in temperature and thermal damage after application of nucleoplasty on rabbit intervertebral discs. MATERIALS AND METHODS: Twenty seven (2.0-3.0 kg) male rabbits (New Zealand White Rabbit) were used in this study. 5 groups were created. The sham group(group1) was ony cannulated, , in the second and third groups level 2 single 542 J) and double(1084 J), in the fourth and fifth group level 4 single(1063 J) and double 2126 J) holes were created. 5 seconds before and 11 seconds after the procedure temperature was measured by thermocouple. Motor Function was determined using Drummond and Moore criteria; 1., 24. hours and 7., 14., 21., 28. th day after reperfusion. After 5 weeks intervertebral discs, endplates and neural tissue were examined macroscopically and microscopically. Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U tests were used for comparison between the groups RESULTS: The sham group, the level 2 single (542 J) showed no neurological deficits while in the level 4 double group (2126J) paraplegia , microscopically increase in degeneration was encountered . There was no difference in temperatures between two groups.Pathological scores were : group1 1.00, group 2 (542 J) 1.00, group 3 (1084 J) 2.00, group 4 (1063 J) 2.83, group 5 (2126 J) 3.50 . CONCLUSION: The effectiveness of cervical nucleoplasty was attributed to the nonheatdriven process used in contrast to laser discectomy. The damage encountered after the application of high joule energy is attributed not to the direct effects but electrical damage which makes us think that low watts of energy should be used in cervical nucleoplasty.