Febril konvülziyon geçiren çocuklarda eritrosit antioksidan enzim düzeyleri ve lipid peroksidasyonun değerlendirilmesi
Antioxidant enzyme levels and lipid peroxidation in children with febrile convulsion
  1. Tez No: 195341
  2. Yazar: SEZGİN GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ERAY DİRİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Febril konvülziyon (FK) altı ay-beş yaş arası çocuklarda görülen en sık konvülziyon nedenidir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda oksidatif hasar, antioksidan enzimlerdeki değişiklikler ve bunun sonucu olarak artan lipid peroksidasyonunun nörolojik hastalıkların patogenezinde rol oynayabileceği saptanmıştır. Çalışmamızda febril konvülziyonu olan çocuklarda eritrosit glutatyon peroksidaz (GSH-Px), superoksit dismutaz (SOD) ile lipid peroksidasyonun bir ürünü olan malonildialdehit (MDA) düzeylerini araştırdık. Febril konvülziyonlu 31 hasta, kontrol grubu olarak da ateşi olan ancak konvülziyonu olmayan 30 hasta çalışmaya alındı. Her iki grup arasında yaş ve cinsiyet açısından istatistiksel anlamlı fark yoktu. Febril konvülziyon ve kontrol olguları arasında eritrosit GSH-Px ortalama değerleri açısından istatistiksel anlamlı fark mevcuttu (p=0,001). Febril konvülziyon grubunda ortalama GSH-Px düzeyi daha yüksek saptandı. Eritrosit SOD ortalama değerleri açısından istatistiksel olarak her iki grup arasında anlamlı fark mevcuttu (p=0,045). Kontrol grubunda ortalama SOD değeri daha yüksek saptandı. Eritrosit MDA ortalama değerleri açısından yine her iki grup arasında istatistiksel anlamlı fark saptandı (p=0,01). Febril konvülziyon grubunda ortalama MDA değerleri febril kontrol grubuna göre daha yüksek bulundu. Sonuç olarak FK'lı olgularda lipid peroksidasyon son ürünlerinden MDA'nın artması, mevcut olan oksidan hasarın bir göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır. Febril konvülziyonlu olgularda artmış eritrosit GSH-Px ve azalmış eritrosit SOD aktivitesi artmış oksidan hasara karşı antioksidan defans mekanizmalarının aktivasyonunun göstergesi olabileceği düşünülmüştür. Oksidan-antioksidan dengesindeki bozukluklar FK'lı olgularda ileride gelişebilecek epilepsi ve hipokampal skleroz patofizyolojisinde rol alabileceği öngörülmüştür. Bu görüşler için daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
The most common reason of convulsions is the febrile convulsion in children between 6 months and 5 years of age. Recent studies have revealed that oxidative injury, alterations in antioxidant enzymes and consequent increased lipid peroxidation may play a role in the pathogenesis of neurologic diseases. In our study, we investigated the levels of erythrocyte glutathione peroxidase (GSH-Px), superoxide dismutase (SOD) and malonildialdehite (MDA), a product of lipid peroxidation, in children with febrile convulsion. Thirty one patients with febrile convulsion were evaluated. Thirty patients with fever but without convulsion constituted the control group. There was no significant difference between the two groups in respect to sex and age. There was a significant difference between the study and control groups in respect to mean GSH-Px levels (p=0.001). The level of GSHPx was higher in febrile convulsion group. There was a significant difference between the two groups in respect to mean erythrocyte SOD values (p=0,045). Mean SOD values were higher in the control group. There was a significant difference between the two groups in respect to mean erythrocyte MDA values (p=0,01). Mean MDA values were higher in the febrile group in comparison to the control group. As a result, the increase of MDA levels, which is an end-product of lipid peroxidation, may be considered as a marker of oxidative injury in cases with febrile convulsion. Similarly, the increase of erythrocyte GSH-Px levels and the decrease of erythrocyte SOD levels may imply activation of antioxidant defense mechanisms against the increased oxidative injury. The imbalance between the oxidant and antioxidant events may play a role in the patophysiology of probable epilepsy and hypocampal sclerosis in cases with febrile convulsion. More studies are needed to prove these hypothesis