Sedanter bayanlarda menapozun laktik asit rehabilitasyon süresi üzerine etkisi
- Tez No: 19535
- Danışmanlar: PROF.DR. KUT SARPYENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1991
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
- 57 ÖZET 13 sağlıklı sedanter bayan user inde (yaş ortalamaları 42.2 yıl, S. D. = 7.3 vücut ağırlığı ortalamaları 61 kg. S. D. =7.1) menapo- sun L.A. rehabilitasyon süresi (Aşarine etkisini araştırdık. Premenapoz, menapoz ve postmenapoz dönemlerine ait o 'şar denek bitkinliğe varıcı bir egzersiz protokoluna tabi tutuldular. Bu egsersizden önce.egzersiz sonrası ve dinlenik kalp vuruıouna dönüldüğünde L.A. değerleri saptandı. Ayrıca bitkinliğe varıcı egzersizden sonra dinlenik kalp vurma sayısına dönme süresi olan L.A. rehabilitasyon süreleride saptandı. Sonuçta bu üç grubun rehabilitasyon süreleri fark testi ile değerlendirildiğinde istatiksel açıdan anlamlı bir fark buluna madı. Yalnız rehabilitasyon süresi sonundaki L.A. değeri ile dinlenik L. A. değerinin yüzdesel değişimi açısından ınenapozun bu değişimi olumsuz yönde etkilediği görüldü.
Özet (Çeviri)
This research has been carried out upon 18 healthy sedantary women in order to discover the effect of menopause on L. A. rehabilitation period. These women had an average age of 42,2 years and an average weight of 61 kilograms. 18 subJects-6 in pre me no pause, 6 in menopause and another 6 in postmenopause periods were asked to exercise until they reached the level of exhaustion. The L. A. values before the exercise, at the end of the exercise and after a resting period were determined. Moreover, the time lapse reguired for the heart to return to normal after the exercise which brought the subject to exhaustion that is, the L. A. rehabili tation period was ascertained. Finally when the rehabilitation periods of these three different groups were statistically evaluated with a differentiation test no meaningful difference was found out. However, when the percentage alteration of the L.A. value at the end of the rehabilitation period was compared with the L.A. value at rest it was observed that menopause had a negative effect on this change.