Kükürt atomunun hartree-fock tesir kesitleri
  1. Tez No: 19534
  2. Yazar: ASİYE TOPYÜREK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZİKRİ ALTUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1991
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu tesiri konusu açık: kabuklu kükürt atomunun valans ve valans altı kabuklarının kısmi tesir kesitierlninin Çok-Clslm Tedlrgi yöntemiyle hesap edilmesidir. Bu hesaplamaları yapmak İçin Önce atomun taban seviyesinin toplam enerjisini LS-kuplaJında hesap ettik. Sonra bu enerjinin atomik tek-elektron orbitallerinde meydana gelebilecek küçük değişmelere göre kararlı olmasını istedik. Dolayısıyla, bu enerjinin orbltallere göre varyasyonunu alıp, her bir elektron or bi talinin gerçeklemesi gerekil integrodifTeransiyel denklemi elde ettik. Elde edilen Har tree- Fock denklemlerini çözüp, atomun taban seviyesini temsil eden Slater determinantını oluşturduk. Daha sonra atomun çeşitli kabuklarından fotoiyon- iaşan elektronları temsil eden orbltalleri bulmak için, yine varyasyon prensibini kullanarak, gerekli HP denklemlerini elde ettik. Bu denklemleri çözdükden sonra, dlpol seçim kuralıyla taban seviyesinden atomun geçebileceği son hal Slater de ter mlnat lar ını oluşturduk. Böylece elde edilen taban ve son hal Slater determinantlarını kullanarak, kükürt atomunun 2s, 2p, 3s ve 3p kısmi tesir kesitlerini hesap edip, grafiklerle gösterdik. Hesaplamaları hem uzunluk hem de hız ayar formülasyonunda yaptık. Bu şekilde iki değişik yoldan elde edilen sonuçlar karşılaştırıldı ve birbirleriyle uyum İçinde oldukları görüldü.
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this work we have studied the partial photolonization cross- sections of valance and subvalance shells of atomic sulfur using many-body perturbation theory. We have first calculated the total energy of the ground state in LS-coupling. Then we have required this energy to be stationary with respect to small variations in electronic orbitals. Thus we took the variation of the total energy with respect to the electron orbitals. By this we obtained integro- ditf ferantial equations for the radial parts of the electron spin orbitals. These Hartree-Fock equations were solved self- consistently and used in the construction of the Slater determinant for the ground state of the atom... Later* we also solved appropriate Hartree-Fock equations for photoelectrons from various subshells. V/e then applied dipol selection rule to construct final state Slater determinants with proper symmetry. We have calculated 2s, 2p, âs and 3p partial photolonizatlon cross sections by using the initial arid final state Slater determinants. Result were obtained in both lenght and velocity gauges. This agreement between them is used as a check fox* oux* calculations. II