Farklı epidural kateter filtrelerinin bakteri geçirgenliğinin in vitro karşılaştırılması
In vitro comparison of bacterial permeability of different epidural catheter filters
- Tez No: 195356
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL ERKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Epidural Analjezi / Anestezi (EA/A) uygulamalarında ortalama % 5.4 oranında enfeksiyon gelişmektedir. Enfeksiyon riskini azaltabilmek için bakteri filtrelerinin gerekliliği en fazla tartışılan konulardan biridir. Çeşitli filtrelerin kısa veya uzun süreli kullanımlarının etkinliği üzerine çelişkili sonuçlar bildirilmektedir. Bu çalışmada; in vitro olarak, Rusch ve Portex marka filtrelerin Hasta Kontrollü Analjezi (HKA) cihazı kullanılarak Staphylococcus aureus ile Pseudomonas aureginosa bakterilerini tutma kapasitelerinin karşılaştırılması ve ?Scanning Electron Microscobe (SEM) Görüntüleme Tekniği? ile kanıtlanması amaçlandı. Staphyloccus aureus ve Pseudomonas aeruginosa 250 mL izotonik NaCl içerisinde 0.5 Mc Farland yoğunlukta hazırlandı. İki bakteri süspansiyonu ve kontrol grubunu oluşturan steril izotonik NaCl, iki farklı marka bakteri filtresinden (n=60) HKA cihazı ile 48 saat boyunca 5 mL/sa infüzyon hızında geçirilerek steril şişelerde toplandı. Şişelerden (n=60) ve filtrelerden (n=60) bakteri koloni sayımları yapıldı. Sonuçlar SPSS 10.0 programı yardımıyla Mann-Whitney U testi ile istatistiksel olarak karşılaştırıldı.
Özet (Çeviri)
The rate of infection occurrence is approximately 5.4 % during epidural analgesia/anesthesia administration. Requirement for bacteria filters to reduce the infection risk is one of the most debated topics. Conflicting results have been reported for the effectiveness of different filters for short and long term use with the epidural catheters.In this study; we aimed to compare the effectiveness of different filters (Portex ? , Rusch ? ) in filtering bacteria Staphylococcus aureus and Pseudomonas aureginosa using Patient Controlled Analgesia (PCA) pump in an in vitro model. And Scanning Electron Microscope (SEM) was used to prove filtration of bacteria.Bacteria suspensions (0.5 McF of Staphylococcus aureus and Pseudomonas aureginosa) are prepared in 250 mL isotonic NaCl. Two different bacteria suspensions and control groups (sterile 250 mL isotonic NaCl) are filtered using 2 different types of filters (n=60) for 48 hours at a infusion rate of 5 mL/h by using PCA pump and collected in a sterile bottle. Bacterial colonies were counted from the samples taken from the bottles (n=60) and filters (n=60). The results were compared with Mann-Whitney U test. .A p value of