Deneysel hipospadyas modelinde doku kültürü ile oluşturulmuş üretra epiteli ile onarım
In an experimental hypospadias model to repair with tissue engineered urethral epithelium
- Tez No: 195403
- Danışmanlar: PROF.DR. YUNUS SÖYLET
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Cerrahisi, Üroloji, Pediatric Surgery, Urology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amacımız, deneysel hipospadyas modeli oluşturulan tavşanların üretra epitelini in vitro üreterek greftleme tekniği ile otolog transplante etmek ve üretral plak görevini yerine getirmek üzere yaşamlarını sürdürdüğünü göstermektir. Kontrol ve çalışma grubunda altışar adet olmak üzere toplam 12 Yeni Zelanda erkek tavşanı kullanıldı. Distal üretranın yaklaşık 1 cm' lik bölümü eksize edilerek hipospadyas modeli oluşturuldu. Eksize edilen bölümün üretral mukozası ince disseksiyonla ayrıldı. Mukoza , laminer hava akımı altında steril şartlarda mekanik yolla parçalandı. DMEM-Ham's F 12 besiyeri içinde, 37 °C ısı ve %5 CO2 içeren nemli ortamda, doku eksplant tekniği ile üretildi. Tüm flask yüzeyini dolduran hücreler Bromodeoxyuridine (BrdU) ile 24 saat inkübe edildikten sonra tripsinle ayrılıp sayıldı ve steril, 1x1.5 cm ebadında Polyglycolic asit (PGA) polimerleri üzerine ekildi. Hücreler 5 gün süreyle inkübe edildi. Hücre-polimer kompleksi çalışmanın başında eksize edilmiş olan penis yüzeyine greftleme tekniği ile yayıldı. Kontrol grubunda da hücresiz polimerler kullanıldı. Bir ay sonra penektomi yapıldı. Parafin bloklarda kesitler alındı. Hemotoksilen ve BrdU antikoru kullanılarak immunositokimyasal yöntemle boyandı. Çalışma grubundaki altı adet tavşanın greftlenmiş olan üretra epitel hücreleri, alınan kesitlerde BrdU antikoru ile boyandı. Kontrol grubundaki kesitlerde boyanma görülmedi. Çalışma grubunun kesitleri ışık mikroskobu ile incelendiğinde gerftlenen yeni üretra epiteli kesitlerinin hemen tümünde bir tabaka halinde düzenli dağılım göstermekteydi. Kontrol grubunda ise sadece proksimal orijinal üretraya yakın alanlarda lokalize dağınık hücreler görüldü. Çalışmamızda üretra mukoza hücrelerinin in vitro çoğaltıldıktan sonra greftlendiği penis yüzeyinde düzenli bir tabaka olarak yer aldığı gösterilmiştir. Üretral plağın olmadığı veya yetersiz olduğu olgularda bu teknikle plak oluşturulabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of study is to perform autologous transplantation of in vitro cultivated urethral epithelium using grafting technique and to demonstrate their survival as urethral plaque In experimental hypospadias model created in rabbits. We formed control and study groups, each one contained six adult male New Zealand rabbits. Hypospadias model was created by excision approximately one cm distal urethra. Urethral mucosa was stripped off by fine dissection. In laminar air flow, mucosa was mechanically disrupted under sterile condition. Urethral epithelium was cultivated with tissue explants technique using DMEM-Ham?s F 12 as medium and in 37 °C and 5 % CO2 . When they reached confluence, cells were treated with Bromodeoxyuridine (BrdU) for 24 hours, then collected following trypsinization, counted and seeded onto steril Polyglycolic asit (PGA) polymers 1x1,5 cm in size. Cells were incubated for five days. Cell-polymer complexes were laid on ventral penil surface by autologous grafting technique. In control group, cell-free polymers were used. One month later, penectomie was performed in all animals. Specimens were paraffin embedded and sections were stained with hemotoxylen and immuncytochemically for BrdU antibodies. In study group, urethral epithelial cells in grafted six rabbits were stained positive for BrdU antibodies. In control group, sections were not stained for antibodies. When sections from study group were examined with light microscopy, almost in all sections, grafted neo-urethral epithelium was detected as regular linear cell layer. In control group, urethral cells were seen to localize irregularly only adjacent to proximal original urethra. In our study, we demonstrated that after in vitro propagated, urethral mucosal cells composed of grafted ventral penil surface as a regular epithelial layer. We proposed that in cases without or lack of urethral plaque, this technique can be applied as engineered tissue.