Çocukluk çağı tüberkülozunda mikrobiyolojik tanı ile klinik ve radyolojik bulguların uyumu
Correlation of clinical signs and radiological findings with microbiological diagnosis in childhood tuberculosis
  1. Tez No: 195404
  2. Yazar: KENAN BARUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NECLA AKÇAKAYA
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç: Bu çalışmada geriye dönük olarak çocukluk çağı tuberküloz hastalığında tutulum bölgesi, yaşa ve cinse göre dağılım; klinik bulgular, aşılama durumu, laboratuar bulguları, radyolojik bulgular ve kültür pozitifliği arasındaki ilişki araştırılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı, Enfeksiyon Hastalıkları, Klinik İmmünoloji ve Allerji Bilim Dalı'nda 1997-2007 yılları arasında tüberküloz tedavisi uygulanan 114 çocukluk çağı tüberküloz olgusu alınmıştır: Olguların ortalama yaşı 7.5 yıl, %56 sı erkek, %68.3'ü aşılı olduğu görülmüştür. Kültürde üreme oranı %33 olarak görülmüştür. Tüberkülin yanıtı 10 mm'nin üzerinde olan %59 olgu saptanmıştır. Ortalama sedimantasyon 50 mm/saat olarak görülmüştür. Sonuçlar: Radyolojik bulgulardan en sık paratrakeal veya hiler lenfoadenopati ve alveoler lezyon saptanmıştır, kültür pozitifliği ile radyolojik bulgular arasında anlamlı istatistiksel ilişki bulunmamıştır. Olguların %48,2 si ekstrapulmoner TB olarak görülmüştür. En sık görülen klinik bulgular ateş, öksürük, kilo kaybı, halsizlik olarak değerlendirilmiştir. İstanbul'un en çok Gaziosmanpaşa ilçesinden TB olgusu geldiği görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: In this retrospective study we aimed to describe demografic, clinical features of and disease localization in children with tuberculosis and to investigate relationship between clinical presentation, vaccination status, laboratory and radiologic findings and culture positivity. Method: A total of 114 children, treated with diagnosis of tuberculosis at Istanbul University, Cerrahpasa Medical Faculty, Department of Pediatric Infectious Diseases, Clinical Immunology and Allergy between 1997?2007 were taken into the study. Demografic, clinical features, laboratory and radiologic findings, vaccination status, results of tuberculin skin tests and cultures were all documented from patients files. Results: Mean age was 7,5 years, %56 of patients were male and % 63,5 of all patients were vaccinated. Mean erythrocyte sedimentation rate was 50 mm/hr. Positive culture was detected in 38 patients ( %33). Tuberculin test was larger than 10mm in % 59 of study population. Paratracheal and/or hilar lymphadenopathy and alveolar lesion were the most common radiologic findings. Extrapulmonary involvement was detected in % 48 of patients. The most common presenting symptoms were fever, cough, weight loss and fatigue. There was no statistical relation between radiologic findings and culture positivity. The highest number of patients were living at Gaziosmanpasa district of İstanbul.