Glioblastoma multiformede doku 8-hydroxydeoxyguanosine ve total antioksidan kapasite değerleri
8-hydroxydeoxyguanosine and total antioxdant capacity values in glioblastoma multiforme
- Tez No: 195402
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFFET TÜZGEN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroşirürji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Amaç: Bu çalısmanın amacı, gliobalstome multiforme'li (GBM) hastalarda ve otopsihastalarında oksidatif DNA hasarını ve total antioksidan kapasiteyi degerlendirmektir.Materyal ve MetodOksidatif DNA hasarı ve Total Antioksidan Kapasite (TAK), 26 hastadan alınan GBMdokularında ve ölümlerinin ilk dört saatinde gelmis 15 otopsi vakasının normal beyindokularında ölçülmüstür. Oksidatif DNA hasarı, kantitatif ölçüm yapılan 8-OH-dG-EIAKit'i ile 8-hydroksi-2-deoksiguanozin (8-OH-dG) ölçülerek ve antioksidatif kapasite ölçümüImAnOx Colorimetric test sistemi ile TAK ölçülerek degerlendirilmistir. Sonuçlarkarsılastırılmıs ve aynı zamanda, bir korelasyon olup olmadıgına bakılmıstır.Bulgular:Ortalama TAK aktivitesi GBM'lerde(286.06 ± 36.23 nmol/g yas doku) normal beyindokularına (123.11 ± 25.85 nmol/g yas doku) göre oldukça düsük bulunmustur. Bu farklılıkistatistiksel olarak anlamlıdır(p = 0.00001). Buna karsın 8-OH-dG ile ölçülen oksidatif DNAhasarı GBM'de (74.82 ± 13.12 ng/g yas doku) kontrollere (33.89 ± 9.49 ng/g yas doku) görebelirgin olarak artmıs bulunmustur. Yine bu farklılık da istatistiksel olarak anlamlıdır(p =0.00001). Aynı zamanda biz DNA hasarı ile TAK aktivitesi arasında negative korelasyonoldugunu bulduk.Sonuç:Bu sonuçlar yükselmis DNA hasarının nedeninin düsük TAK aktivitesi olabilecegini ve aynızamanda TAK aktivitesini yükseltmeyi hedefleyen tedavilerin bu agresif beyin tümörünesahip hastaların klinigine ve survisine yararlı etkilerinin olabilecegini düsündürmektedir.
Özet (Çeviri)
AimThe purpose of this study was to assess oxidative DNA damage and total antioxidant capacity(TAC) in patients with glioblastoma multiforme (GBM) and in subjects who underwentautopsy.Materials and MethodsOxidative DNA damage and TAC were evaluated in GBM tissues extracted from 26 patientsand in normal brain tissues of 15 subjects who underwent autopsy within first 4 hours ofdeath. DNA damage was assessed by measuring 8-hydroxy-2-deoxyguanosine (8-OH-dG)using the 8-OH-dG-EIA Kit; a quantitive assay for 8-OH dG and TAC was analyzed usingImAnOx Colorimetric test system for the determination of anti-oxidative capacity. Resultswere compared between two groups and any correlation between 8-OH-dG and TAC wassought.ResultsMean level of TAC in GBM (286.06 ± 36.23 nmol/g wet tissue) was remarkably lower than innormal brain tissue (123.11 ± 25.85 nmol/g wet tissue). The difference was statisticallysignificant (p = 0.00001). In contrary, DNA damage measured by 8-OH-dG (was significantlyhigher in patients with GBM (74.82 ± 13.12 ng/g wet tissue) than that of controls (33.89 ±9.49 ng/g wet tissue). Again, the difference was statistically significant (p = 0.00001). Wefound also negative correlation between DNA damage and TAC (p < 0.001).ConclusionsThese findings suggest that higher degree of DNA damage may be related to lower TAC andtreatment targeting to increase TAC may be beneficial effect of patient?s outcome with thesehighly destructive brain tumors.