Psoriasisli olgularda ayak dermatofitozlarının prevalansı ve etkenleri
Foot dermatophytosis prevalance and foctors in patients with psoriasis
- Tez No: 195429
- Danışmanlar: PROF. DR. MACİT İLKİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dermatoloji, Mikrobiyoloji, Dermatology, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Psöriasisli olgularda görülen tırnak değişikliklerine neden olarak psöriasis, onikomikoz, bunların her ikisi veya başka bir hastalık gerekçe gösterilebilinir. Ancak psöriasis ve psöriasisi olmayan olgularda onikomikoz prevalansına ilişkin araştırma sonuçları çelişkilidir. Bu çalışmada, psöriasis tanılı olgularda ve kontrol grubunda ayak dermatomikozlarının varlığı mikolojik yöntemlerle araştırıldı. Psöriasis tanılı 60 olgunun altısında (%10) ve psöriasis dışı nedenlerle izlenen 60 olgunun ise sekizinde (%13.3) ayak dermatomikozu belirlendi. Psöriasis tanılı olguların beşinde onikomoz saptandı; klinik şekil ikisinde TDO, ikisinde DLSO iken birisinde tırnak tamamen sağlıklı görünümde idi. Onikomikoz etkeni olarak üç olguda Trichophyton interdigitale bir olguda ise Trichophyton rubrum izole edildi, bir olguda ise etken saptanamadı. Ayrıca bir olguda interdigital tinea pedis saptandı, ancak etken izole edilemedi. Kontrol grubunda, interdigital tinea pedis üç olguda saptandı ve hepsinde etken T. rubrum idi. Onikomikoz beş olguda görüldü ve hepsinde klinik şekil DLSO idi. Dört olguda etken saptanamadı, bir olguda ise etken T. rubrum idi. Sonuç olarak, psöriasisli olgular ve kontrol grup arasında ayak onikomikozunun prevalansı, klinik şekilleri ve etkenleri yönünden anlamlı fark bulunamadı (P > 0.05). Bu çalışmanın sonuçlarına göre tırnağın mantar infeksiyonlarında psöriasisin kolaylaştırıcı etmen olmadığı ortaya konuldu. Bununla birlikte, psöriatik tırnaklarda onikomikoz önemli bir sorun olduğu ve gerek dermatologlar ve gerekse mikologlar tarafından üzerinde önemle durulması gerektiği ve ayırıcı tanıda mikolojik yöntemlerin yararlı olcağı belirlendi.
Özet (Çeviri)
Psoriaisis, onychomycosis, both or another disease can be the reason for nail changes in psoriasis cases. Howevere, the research results related to onychomycosis prevalance in cases with and without psoriasis are contradictory. In this study, the presence of foot dermatomycosis in control group and psoriasis cases is invastegated. Foot dermatomycosis was identified in 8 (%13.3) out of 60 in the control group and in 6 (%10) out of 60 in the group with psoriasis. In 5 of the psoriaisis patiens onychomycosis was identified. Although clinical shape in two of it was TDO and in another two was DLSO, in one of them the nail had a healty look. In one case interdigital tinea pedis was found but the factor could not be isolated. In 3 cases Trichophyton interdigitale, in one case Trichophyton rubrum as onychomycosis factor were isolated. In one case no factor was detected. In the control group interdigital tinea pedis was detected in 3 cases and in all of them the factor was T.rubrum. Onychomycosis was identifical in 5 patients all of which were DLSO. In 4 cases the factor could not be detected and in one the factor was T.rubrum . In conclusion, between cases with psoriaisis and healthy control group no significant differance was found in terms of foot onychomycosis prevalance, clinical shapes and factors. According to the result of this study psoriaisis served as a factor making the fungi infections of the nail easy. Moreover, it is determined that onychomycosis is an important problem in psoriatik nails and much emphasize should be given to it by both dermatologist and mycologists. It is also determined that the mycological methods would be useful in differential diagnosis.