Karbosulfan inhalasyonunun fare testisine ultrastrüktürel etkisi
Effect of carbosulfan inhalation on mice testicular ultrastructure
- Tez No: 195428
- Danışmanlar: PROF. MEHMET KAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Ülkemizde, özellikle güney bölgemizde, hem zirai ve hem de sıtma ile mücadelede youn bir ekilde kullanılan karbosulfanın farklı doku ve organlar üzerindeki toksik etkilerini konu alan elektron mikroskobik çalımalara sıklıkla rastlanılmasına karın testis üzerine yapılmı ultrastrüktürel bir çalımaya literatürde rastlanamamaktadır. Bu çalımada karbosulfanın testisler üzerine olası etkilerinin ince yapı düzeyinde aratırılması amaçlandı. 60 farenin deney kapsamına alındıı bu çalımada fareler 6 gruba ayrıldı. 1. grup 1 gün süreyle, 2.grup 3 gün süreyle, 3.grup 7 gün süreyle, 4.grup 14 gün süreyle ve 5.grup 28 gün süreyle günde 2 saat 0.20 mg/m3 karbosulfan inhalasyonuna maruz bırakıldı. Her gruptan 5'er hayvan son inhalasyondan 24 saat sonra, geriye kalanlar ise 28 gün sonra sakrifiye edilerek kan ve doku örnekleri alındı. 6. grup kontrol grubu olarak kabul edildi. Dokular elektron mikroskobu ile incelendi. Kan örneklerinde testosteron hormonu seviyelerine bakıldı. Karbosulfan inhalasyonuna tabii tutulmu farelerin kan testosteron düzeylerinde hafif bir artı gözlenirken inhalasyonu takiben 28 gün bekleme süresine alınmı farelerde kan testosteron düzeyleri hemen hemen kontrol grubundan ölçülen deerlere yaklamıtı. 1-3 gün süre ile karbosulfan inhalasyonu uygulanmı farelerin testislerinde membrana propriada ve seminiferöz epitelde belirgin bir deiiklie rastlanamamakla beraber, 7-28 gün süre ile inhalasyon uygulanmı olan farelerde membrana propriada kollajen liflerin miktarı artmı ve myoid hücreler daha da elektron dens hale gelmiti. Membrana proprianın total kalınlıı hafifçe artmıtı ve bazal lamina kıvrıntılı (ondülalı) bir seyir izlemekteydi. Sertoli hücreleri agranüler endoplazmik retikulum sisternalarının genilemesine balı olarak `'köpüümsü hücre'' eklini almılardı. Bazı alanlarda da Sertoli hücreleri ile yakın ilikili hiçbir spermatojenik hücre bulunmaz iken dier bazı spermatojenik hücreler tam bir nekroza uramıtı ve hücre kalıntıları ortamda serbest halde gözlenmekteydi. Karbosulfan inhalasyonunu takiben 28 gün bekleme süresinden sonra gerek membrana propriada ve gerekse seminiferöz epitel hücrelerinde görülen dejeneratif deiikliklerin ortadan kalkmı oldukları dikkati çekmekteydi. Karbosulfan inhalasyonunu takiben kan testosteron düzeyinin dümesi testiküler fonksiyonlarda endokrinolojik bir bozukluu gösterirken inhalasyondan 7-28 gün sonra ultrastrüktürel dejenerasyon belirtileri de ortaya çıkmaktadır. Dier taraftan, inhalasyondan sonra 1. ve 3. günlerde seminiferöz tübülde ultrastrüktürel dejenerasyon belirtilerinin hemen hemen hiç gözlenememesi hücrelerin normal yapılarını korumakta olduunu iaret etmektedir. Nitekim, inhalasyondan sonra 28 gün bekletilen farelerin testislerinin incelenmesinde seminiferöz tübül hücrelerinin normal görünüm sergiledikleri dikkati çekmektedir ki bu da hücresel harabiyetin geriye dönüebilir nitelikte olduunu düündürmektedir. Ayrıca, membrana propriada gözlenen kalınlama interstisyumdan seminiferöz tübül içerisine madde geçiini engellediini akla getirirken, bazal laminanın kıvrıntılı bir hal alarak yüzey alanını geniletmesi, dolayısıyla, madde geçi alanını arttırması bir miktar olsa da madde geçi kaybını kompanse ettii kanaatini uyandırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Carbosulfan, a toxic chemical, is widely used for agricultural purposes and for pest control. Although ultrastructural effects of this compound on various tissues and organs have been extensively studied, nothing has been found in literature about its ultrastructural effects on testicular ultrastructure. Therefore the present study was designed to elucidate the possible effects of carbosulfan on testicular ultrastructure. 60 mice were divided into 6 groups each containing 10 animals. While the first group was considered as control, the others were inhalated with carbosulfan for 1, 3, 7, 14 and 28 days. At the end of each daily period half of the mice were sacrificied, while the remaining others were kept for further 28 days without any inhalation. At the end of experimental procedures the blood samples of mice were collected and analysed for blood testosteron level and afterward the tissue pieces of testes were collected and processed for electron microscopy. While mean levels of testosteron has significantly lowered in inhalation group in comparison with controls, testosteron levels were found elevated, reaching almost to normal values in the group, which were kept for a further 28 days after each inhalation period. Examinations of the testicular tissue pieces, obtained after 1-3 days of inhalation, revealed no significant ultrastructural changes in the membrana propria and in the seminiferous epithelium. On the other hand, after 7-14 days of carbosulfan inhalation, the membrana propria was seen slightly thickened, electron density of myoid cells was increased, focal accumulations of collagen fibres were placed particularly above myoid cells and upper basal laminae was slightly crincled. In addition to the above mentioned findings, tubular cells exhibited mild degenerative changes; while Sertoli cells were in the form of ?foamy cells? due to the enlargements of smooth endoplasmic reticulum. Some spermatogenic cells were extremely necrotic. While some areas revealed no spermatogenic cells, some other areas were occupied with the debris of destroyed spermatogenetic cells. The tissue samples obtained from the animals, which were kept further 28 days after carbosulfan inhalation, again revealed no significant ultrastructural changes. Decrease of the blood testosteron levels in the 1-28 days of inhalation groups might well indicate the structural abnormalities of testicular cells, which were evidenced ultrastructurally as mentioned before. Another finding with respect to the 1 ? 3 days carbosulfan inhalation pointed out to the fact that there were no signs of degenerative changes in the components of the seminiferous tubules, meaning the componend cells still remained their normal structures. Furthermore, the examination of tissue pieces of testes obtained from the mice kept a further 28 days after carbosulfan inhalation disclosed usual ultrastructural appearance. This, with addition of blood testosteron level elevation in this group, imply the regressive capability of the remaining cells after cessation of intoxication. Finally, thickening of the membrana propria with collagen fibres accumulation will, indeed, interfere the passage of metabolites and hormones from interstitium to the tubular contents. Additionally, while membrana propria was thickened, one other its component, basal laminae became crincled leading to the increasement of its surface area; this phenomenon would well compensate the restriction of metabolite and hormonal acces towards the tubular contents.