Gastroduodenal Patolojisi Olan Hastalardan Alınan Mide Biyopsisi Örneklerinde Helicobacter Pylori Prevalansının ve Genotiplerinin Belirlenmesi
Determination of the Prevalence and Genotypes of Helicobacter Pylori in the Gastric Biopsy Specimens from Patients with Gastroduodenal Patologies
- Tez No: 195432
- Danışmanlar: PROF.DR. FATİH KÖKSAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
H.pylori dünya nüfusunun % 50'den fazlasını infekte eden önemli bir infeksiyon ajanıdır. Mide infeksiyonunun prognozunu bakteriye bağlı CagA ve VacA toksinleri üretiminin ve bu toksinleri kodlayan genlerdeki allelik farklılıkların etkilediği gösterilmiştir. Tip-I suşlar olarak kabul edilen cagA+vacA+ suşlar kronik aktif gastrit, peptik ülser ve gastrik kanserler gibi daha ciddi tablolardan sorumlu iken, cagA-vacA- suşlar asemptomatik taşıyıcılık veya nonülser dispepsi (NÜD) ile ilişkilendirilmektedir. Tip-I suşlar kadar vacA allelik kombinasyonlarının prognoza etkisi Batı ve Doğu toplumlarında bölgesel farklılıklar göstermektedir. Prognozla ilgili doğru tahminler yapılabilmesi için, farklı coğrafi bölgelerdeki etken suşların moleküler yöntemlerle belirlenen genotipleri ve allelik kombinasyonları ile klinik tablo arasındaki ilişki bilinmelidir. Bu çalışmada, bölgemizdeki gastrit ve/veya mide ülserli (G/MÜ) hastalar ile duodenal ülserli (DÜ) hastalarda antrum ve korpus mukozasında H.pylori prevalansının ve genotiplerinin belirlenmesi amaçlandı. Bu çalışmaya, Ç.Ü. Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Anabilim Dalı ile Sağlık Bakanlığı Adana Çukorova Devlet Hastanesi Gastroenteroloji polikliniklerine başvuran, gastroduodenal yakınması olan ve endoskopi endikasyonu alan 231 hasta dahil edildi. Biyopsi örneklerinden DNA ekstraksiyonu QIAGEN doku ekstraksiyon kiti ile yapıldı. Önce H.pylori kolonizasyonunu göstermek üzere PCR (Polymerase Chain Reaction) ile ureC genine spesifik diziler çoğaltıldı. Daha sonra ureC-PCR pozitif olan DNA örnekleri cagA ve vacA genlerinin tespiti için, spesifik dizileri hedef alan primerler kullanılarak çoğaltıldı. vacA pozitif olan DNA örneklerinin tamamında, vacA geninin ?s? ve ?m? allelleri allel spesifik primerler kullanılarak PCR ile arştırıldı. Böylece, H.pylori suşlarının Tip-I ve Tip-II genotiplerine ek olarak, vacA geninin allelik kombinasyonları da belirlendi. Çalışma sonunda 72'si (% 75.0) kadın ve 129'u (% 95.6) erkek hastalara ait olmak üzere 201 (% 87) hastanın biyopsi örneklerinden en az birisinde H.pylori ureC geni bulundu. H.pylori prevalansının G/MÜ'li hastalarda % 82.9, DÜ'li hastalarda da % 95.9 olduğu görüldü. Kolonize suşların % 84.1'inin cagA+vacA+ Tip-I suşlar olduğu, bu suşların G/MÜ'li ve DÜ'li kolonize hastalardaki prevalanslarının ise sırası ile % 78.6 ve % 94.3 olduğu tespit edildi. Tip-I suşlarda en sık karşılaşılan vacA allelik kombinasyonun 47 (% 27.8) suş ile s1a/m1b, Tip-II suşlarda ise 11 (% 36.7) suş ile s1/m2 olduğu görüldü. Özellikle, G/MÜ'li hastalara ait 59 (% 57.3) suşta s1c allelinin varlığı dikkat çekici bulundu. Sonuç olarak, H.pylori Tip-I suşları DÜ'li hastalarda G/MÜ'li hastalara göre istatistiki yönden anlamlı şekilde yüksek bulundu. Ayrıca, DÜ'li hastalarda kolonize olan suşlarda s1a alleline, G/MÜ'li hastalarda ise s1c alleline sahip Tip-I suşların prevalansı diğer allelik tiplerden istatistiksel olarak anlamlı şekilde daha yüksek bulundu.
Özet (Çeviri)
H.pylori is an important infective agent which infects more than 50% of world population. It is reported that, the prognosis of gastric infection could be affected by the production of CagA and VacA toxins and allelic differences in coding genes of these toxins. While cagA+vacA+ strains called Type-I are responsible for more serious diseases such as chronic active gastritis, peptic ulcer and gastric cancer, cagA-vacA- strains are associated with asymptomatic carriage or non-ulcer dispepsia (NUD). The effects of vacA allelic combinations as well as Type-I strains on prognosis shows geographic differences in Western and Eastern populations. The relation between the clinical outcome and genotypes and allelic combination of causative strains isolated from patients with gastroduodenal disorder in different geographic regions in order to make true estimation on prognosis should be known. The aim of this study was to determine the prevalence and genotypes of H.pylori in the antral and corpus biopsy specimens from patients with gastritis and/or gastric ulcer (G/GU) and duodenal ulcer (DU) in our region. Two hundred thirty one patients with gastroduodenal complaints and who having endoscopic indications from University of Cukurova, Medical Faculty, Gastroenterology Department and Ministry of Health, Adana Cukurova Governmental Hospital, Gastroenterology Department were enrolled in this study. The DNA extractions from biopsy specimens were performed with QIAGEN tissue extraction kit. First, in order to demonstrate H.pylori colonisation, the spesific sequences of ureC gene were amplified with PCR (Polymerase Chain Reaction). Then, ureC-PCR-positive DNA templates were amplified by primers which target spesific sequences in order to detect cagA and vacA genes. The ?s? and ?m? alleles of vacA genes were investigated in all of vacA-positive DNA templates by PCR with allel spesific primers. Thus, in addition Type-I and Type-II genotypes, the allelic combinations of vacA gene of H.pylori strains were also determined. As a result, H.pylori ureC gene was found at least in one of the biopsy specimens from 201 (87%) patients; 72 (75%) female and 129 (95.6%) male. It have seen that, the prevalence of H.pylori was 82.9% in patients with G/GU and 95.9% in patients with DU. Of colonized strains 84.1% were cagA+vacA+ Type-I strains and prevalences of these strains in patients with G/GU and DU were 78.6% and 94.3% respectively. The most vacA allelic combination seen in Type-I strains was s1a/m1b with 47 (27.8%) strains and s1/m2 with 11 (36.7%) strains in Type-II strains. Especially, the presence of s1c allele in 59 (57.3%) strains from G/GU patients was striking. In conclusion, Type-I strains of H.pylori was found statistically higher in patients with DU than patients with G/GU. Besides, the prevalence of Type-I strains that contain s1a allel in patients with DU and s1c allele in patients with G/GU was found statistically higher than the other allelic types.