Türk ve Batı Literatüründe Ortodonti Eğilimlerinin Karşılaştırılması
The Comparison of Orthodontics Trends in Turkish and Western Literatures
- Tez No: 195431
- Danışmanlar: DOÇ.DR. SERDAR TOROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu retrospektif çalışmanın amacı American Journal of Orthodontics and Dentofacial Orthopedics'te (AJO), European Journal of Orthodontics'te (EJO) ve Türk Ortodonti Dergisi'nde (TOD) 1991-2006 yılları arasında yayımlanan araştırmaları, kanıta dayalı tıp ve araştırma etiği açısından değerlendirmektir. Toplam 3091 araştırma, elle tarama yöntemiyle incelenmiştir. Her araştırmanın yayımlandığı dergiye ve yayımlanma yılına, tasarımına, konusuna, ortaklaşa çalışıldığı disipline, kullandığı materyale ve klinik araştırmalarda aydınlatılmış onam ve etik kurul onayı alınıp alınmadığına ilişkin bilgiler kaydedilmiştir. Araştırmaların dağılımını belirlemek üzere deskriptif istatistik yöntemleri kullanılmıştır. Tüm dergilerdeki toplam 3091 araştırmanın 822'si (%25) 1991-1995 yılları arasında, 944'ü (%35) 1996- 2000 yılları arasında ve 1325'i (%40) ise 2001-2006 yılları arasında yayımlanmıştır. Bu araştırmalardan 1823'ü (%59) AJO'de, 959'u (%31) EJO'de ve 309'u (%10) TOD'nde yayımlanmıştır. En çok çalışılan konuların sırasıyla ?ortodontik tedavilerin değerlendirilmesi? (%18,3), ?oral biyoloji? (%16,8) ve ?biyomekanik? (%11,8) olduğu saptanmıştır. Toplam 1444 klinik çalışmanın, 119'u (%8,2) randomize kontrollü klinik çalışma, 126'sı (%8,8) kontrolsüz klinik çalışma ve 1199'u (%83) randomize olmayan kontrollü klinik çalışmadır. Sistematik derleme ve meta analiz çalışmalarının oranı ise sadece %0,8'dir (24/3091). Toplam 554 insan denekli klinik araştırmanın 375'inde (%67,6) aydınlatılmış onam veya Araştırma Etik Kurul onayı alındığına ilişkin bir bilgi bulunmamaktadır. Hem aydınlatılmış onam hem de Araştırma Etik Kurul onayı alındığı bildirilen araştırma sayısı ise 109'dur (%19,6). Sadece aydınlatılmış onam alındığı belirtilen araştırma sayısı 70'dir (%12,6). Türk Ortodonti Dergisi'nde 1991-2006 yılları arasında yayımlanan araştırmalarda, randomize kontrollü klinik çalışma bulunmamaktadır ve yine bu dergideki araştırmaların hiçbirisinde etik kurul onayı alındığına ilişkin bir bilgi yer almamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this retrospective study was to evaluate the reports of orthodontic research published in American Journal of Orthodontics Dentofacial Orthopedics (AJO), European Journal of Orthodontics (EJO), and Turkish Journal of Orthodontics (TJO) between 1991 and 2006 from the perspectives of evidence based medicine and research ethics. A hand-search was performed to identify 3091 papers. The journal and year of publication, research design, subject, discipline, research material, informed consent and ethical approval of clinical trials were recorded. Descriptive statistics were used to assess the distribution of trials. In all journals, 3091 papers were identified of which 822 (%25) were published from 1991 to 1995, 944 (%35) from 1996 to 2000 and 1325 (%40) from 2001 to 2006. In all reports, 1823 (%59) articles were published in the AJO, 959 (%31) in the EJO and 309 (%10) in the TJO. The subjects most frequently assessed were orthodontic treatment evaluations (%18,3), oral biology studies (%16,8), and biomechanics research (%11,8). In all 1444 clinical trials, the reports of randomized controlled clinical trials were 119 (%8,2), uncontrolled clinical trials were 126 (%8,8) and nonrandomized controlled clinical trials were 1199 (%38,8). Only %0,8 (24/3091) reports were systematic reviews and meta-analysis. In all 554 clinical trials involving human subjects, 375 (%67,6) reports did not include a statement about either ethical approval or informed consent. Only 109 (%19,6) reports included statements about both, and only 70 (%12) reports indicated that informed consent had been obtained. In all clinical trials published in the TJO between 1991 and 2006, there were any randomized controlled clinical trials and any research stated that ethical approval had been obtained.