Renal tübüler hücre hasarına oral indometazinin etkisi; hiperokzalüri oluşturulan ve eswl uygulanan tavşanların değerlendirilmesi
Effects of oral indomethacin on the renal tubular cell injury; evaluation of the rabbits which had formed hyperoxaluria and received eswl
  1. Tez No: 195433
  2. Yazar: HALUK ŞEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ERBAĞCI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Üroloji, Pathology, Urology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Üriner sistem taşhastalığı, üriner enfeksiyonlar ve prostat patolojilerinden sonra üçüncü sıklıkta gözlenmektedir. Klinik ve deneysel çalışmalar oksalatın indüklediği hücresel hasarda esas hedef hücrenin renal tübüler hücreler olduğunu göstermektedir. Biz çalışmamızda hiperokzalürinin ve ESWL'nin indüklediği renal tübüler hücre hasarısonucunda oluşan apoptozisin antiinflamatuar bir ajan olan; oral indometazin ile etkileşimini araştırdık. Araştırmamızda 6 çalışma gruplarıve bir kontrol grubu olmak üzere kurguladık. Her bir grupta 10 tavşan vardı. Kontrol grubu hariç diğer gruplar, takip sürelerine göre erken dönem (7 gün) ve geç dönem (28 gün) olarak 2 alt gruba ayrıldı. Çalışma gruplarındaki tüm hayvanlar deneysel renal tübüler kristalizasyon oluşturmak için su ve %1'lik etilen glikol karışımıyla beslendi. Grup II için yalnızca bu uygulandı. Oysa Grup III'e renal tübüler ek destrüktif etki oluşturmak için ESWL uygulandı. Son grupta ise tübüler etkiyi değerlendirmek için %1'lik etilen glikol ve ESWL uygulanan hayvanlara indometazin verildi. Etilen glikol alan gruplarda değişik derecelerde intratübüler kristalizasyon gözlendi. Özellikle indometazin verilen gruplarda kristalizasyonun ve apopitotik değişikliklerin az olmasıistatistiksel olarak anlamlıbulundu. Verilerimiz ışığında; oral indometazinin uzun süreç uygulandığıgruplarda deneysel koşullarda oluşturulan intratübüler kristalizasyonu azaltıcıve tübüler apopitotik değişiklikleri azaltıcıetkisi gözlendi.
Özet (Çeviri)
After the urinary tract infection and prostatic pathology, urinary tract stone disease, were at third place among the urinary tract pathology. The clinical and experimental studies demonstrate that at the main target cells are the renal tubular cells the oxalate induced injury. In our study, we investigate the effect of indomethacin which is the anti inflammatory agent, on apopitosis occured by the result of the renal tubular cell injury induced by hyperoxaluria together with ESWL. Occording to our study desing, we set seven groups as 6 study group and one control. In each group there were 10 rabbits. Except for the control group, the other groups divided into two subgroups with respect to the following periods as early period (7 days) and late period (28 days). All the animals at working groups were fet a mixture water plus 1 % ethylene glycol for experimental crystalisation of renal tubuli and that were enough group II. However group III were applied ESWL additinally for the cumulative destructive effect. The last group (Group IV) were construted as feeding 1 % ethylene glycol plus indomethacin and aplied ESWL in order to gaze if there were any effect on renal tubuli. In conclusion, at the groups which had received ethylene glycol we observed different degrees of crystalisation at renal tubuli. It is found statically meaningful that especially in the groups, which had received indomethacin, crystalisation and apopitotic changes were little. There were statically significant decrease on crystalisation and apopitotic changes of renal tubuli on groups in which fet by indomethacin. In the light of our findings, we observed that protective or reductive effect of indomethacin on the crystalisation or apopitotic changes of reanal tubuli which experimentally destroyed. However it was evident at the groups were taken indomethacin longerly.