Türkiye 1.ligi erkek hentbol takımlarının müsabaka analizlerinin incelenmesi
The competition analyse of male handball teams in turkish first league
  1. Tez No: 195442
  2. Yazar: SİNAN ÇELİKBİLEK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. YAHYA POLAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Arastırmada, Türkiye l. Liginde mücadele eden erkek hentbol takımlarının müsabakalarında galip ve maglup takımlar arasında 27 parametredeki farklılık ve benzerliklerin incelenmesi amaçlanmıstır. Arastırmaya, Türkiye birinci ligi erkek grupları kategorisinde mücadele eden toplam 16 takım gönüllü olarak katılmıstır. Arastırmada 32 adet müsabaka incelenmistir. Arastırmada, toplam 27 parametre Video kayıt ve kagıt kalem yöntemiyle ölçüldü. Ölçülen parametreler; hücum sayısı, olumlu hızlı hücum, 6 m gol, 7-9 m gol, 9 m gol, gol 7 m, kaleci bire bir olumlu, olumlu sut, yedi metre den olumlu sut, savunma blogu, faul, top çalma, müsabaka sonucu, olumsuz hızlı hücum, kaçan bire bir, kaçan 7 m, kaçan sut, aut, direk, blok, çizgi hatası, hatalı yürüme, pas hatası, hücum faulü cezası, kaleci bire bir olumsuz, olumsuz sut, yedi metre ye sebebiyet ve iki dakika cezası dır. Arastırmanın statistikî analizinde, SPSS paket program ile `t' testi uygulandı. Arastırmada, hücum sayısı, 7-9m gol, 9m gol, 7m gol, kaleci bire bir olumlu, sut olumlu parametreleri arasında galip ile maglup takımlar arasında p>0,05 düzeyinde anlamlı farklılık bulunamadı. Top çalma parametresinde galip ile maglup takımlar arasında p0,05 düzeyinde anlamlı farklılık bulunmadı.
Özet (Çeviri)
At this study, it was aimed to analysis of 27 parametres of the handball competitions? and investigate the differences between winner and looser teams. At this study, totally 16 teams which struggle in Turkish first league male groups were joined volunteerly. At this study, totally 64 matches of 32 teams were investigated. At this study, 27 parametres were measured bu using video record and pen, paper mehod. These parametres are attacking number, positive fast attacking, goal 6 metres, goal 7-9 metres, goal 9 metres, goal 7 metres, goalkeeper one to one positive, positive shooting, positive 7 metres, defencing block, foul, ball stealing, result of competition, negative fast attacking, missed one to one, missed 7 metres, missed shooting, aut, crossbar, blocking, line fault, steps, pass fault, attacking foul, foul, goalkeeper one to one negative, negative shooting, negative 7 metres, being cause of 7 metres and 2 minutes parametres were measured. At the statistically analysis of the study, package programme which is called SPSS and ?t? test were performed. At this study, no meaningful differences between winner and looser teams? attacking numbers, 7-9metres goal, 9metres goal, 7metres goal, goalkeeper one to one positive, positive shooting and 7 metres positive parametres were found at the level of p>0,05. While meaningful difference was found between winner and looser teams? boal stealing parametre at the level of p0,05.