Postmenopozal kadınlarda keten tohumu tüketiminin antropometrik ölçümler, lipit profili ve menopozal semptomlar üzerine etkileri
Effects of flaxseed on anthropometric measurements, lipid profile and menopausal symptoms in postmenopausal women
- Tez No: 195443
- Danışmanlar: PROF.DR. NERİMAN İNANÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu randomize kontrollü çalısma, keten tohumunun gönüllü postmenopozal kadınlarda antropometrik ölçümler, biyokimyasal bulgular ve menopozal semptomlara etkisini belirlemek amacıyla planlanmıstır. Arastırmaya yasları 53.51±6.50 yıl olan 39 kadın alınmıs, kadınlar esit olarak rastgele üçe ayrılmıstır. Altı hafta süre ile bir gruba 20g, digerine 40g keten tohumu verilmis, diger grup kontrol grubu olarak belirlenmistir. Çalısma öncesinde bireylerin enerji ve besin ögesi tüketimleri ve enerji harcamaları saptanmıstır. Çalısma öncesi ve sonrasında kadınların antropometrik ölçümleri (vücut agırlıgı, beden kitle indeksi (BK) boy uzunlugu, bel ve kalça çevresi, bel/kalça oranı) belirlenmis, serum total kolesterol (TK) düsük dansiteli lipoprotein (LDL) çok düsük dansiteli lipoprotein (VLDL) yüksek dansiteli lipoprotein (HDL), trigliserit ve açlık kan sekeri (AKS) düzeyleri ölçülmüstür. Ayrıca yüz yüze görüsme yöntemi ile Menopoz Semptomlarını Degerlendirme Ölçegi kullanılarak menopozal semptomlarının siddeti ortaya konmustur.
Özet (Çeviri)
This randomized controlled study was performed to determine the effects of flaxseed on anthropometric measurements, biochemical findings and menopausal symptoms in voluntary postmenopausal women. Thirty nine women with the mean age of 53.51 ± 6.50 years were divided into three equal groups. During a six week period, subjects consumed 20g or 40g flaxseed/day and the other group was defined as control. At baseline energy and nutrient intake and energy expenditure of the subjects were determined. The anthropometric measurements (body weight, body mass index (BMI), height, waist and hip circumferences, waist/hip ratio) were measured as well as serum total cholesterol (TC), low density lipoprotein (LDL), very low density lipoprotein (VLDL), high density lipoprotein (HDL), triglyceride and fasting blood glucose levels before and after the study conducted. The severity of the menopausal symptoms was determined using Menopouse Rating Scale (MRS) by a face to face interview.