Şizofreni hastasına bakım verenlerin ruhsal sağlık durumlarını etkileyen etmenlerin incelenmesi
An exploration of factors which effect mental health of caregivers of schizophrenia patients
- Tez No: 195477
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEKİYE ÇETİNKAYA DUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Araştırma, şizofreni hastasına bakım verenlerin ruhsal sağlık durumlarını etkileyen etmenleri incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini Temmuz 2006-Şubat 2007 tarihleri arasında İzmir'de iki üniversite hastanesi psikiyatri polikliniğine ve İzmir Şizofreni Dayanışma Derneği'ne gelen şizofreni hastalarının 103 bakım vereni oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak etkileyen etmenler soru formu, stresle başa çıkma tarzları ölçeği (S.B.T.Ö) ve genel sağlık anketi (GSA- 12) kullanılmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde, sayı ve yüzdelik dağılımı, t testi, Varyans analizi, Mann Whitney U, Kruskal Wallis testi ve Pearson korelasyon analizi kullanılmıştır. Çalışmada yer alan bakım verenlerin yaş ortalaması 56.28'dir. Bakım verenlerin %52.4'ü kadın olup, %47.6'sı hastanın annesidir. Hastaya bakım süresi ortalama 13.15 yıldır. Çalışmada bakım verenlerin %65'inde ruhsal bir rahatsızlık bulunma olasılığının yüksek olduğu belirlenmiştir. Kadın bakım verenlerde ruhsal sağlık sorunu bulunma riski erkek bakım verenlerden anlamlı derecede daha yüksektir. Bakım verenlerin hastaya yakınlık derecesine göre ruhsal sağlık durumları arasında fark saptanmamıştır. Şizofreni hakkında grup eğitiminde yer almayan bakım verenlerde ruhsal sağlık sorunu bulunma riskinin daha yüksek olduğu saptanmıştır. Bakım verende artan yaş ve bakım süresiyle birlikte ruhsal sağlık sorunu bulunma riski artmaktadır. Baş etme yöntemi olarak kendine güvenli yaklaşım, iyimser yaklaşım ve sosyal destek arama yaklaşımı kullanıldığında bakım verende ruhsal sağlık sorunu bulunma riski azalırken, çaresiz yaklaşım ve boyun eğici yaklaşım kullanıldığında ruhsal sağlık sorunu bulunma riski artmaktadır. Sonuç olarak çalışmamızda yer alan bakım verenlerin %65'inde ruhsal sağlık sorunu bulunması açısından yüksek risk saptanmıştır. Bakım verenlerin ruhsal sağlık durumlarını etkileyen diğer değişkenlerin araştırılması ve bakım verenlerin ruh sağlığını korumaya ve geliştirmeye yönelik programların uygulanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study has carried out as descriptive research an exploration of factors which effect mental health of caregivers of schizophrenia patients. The data for the research was taken, July 2006 through February 2007, from 103 caregivers of the patients from two University Hospitals psychiatry clinic in İzmir and İzmir Schizophrenia Solidarity Association. In gathering the data a factors which effect questionnaire, Scale of the Ways to coping With Stress (S.B.T.Ö) and the General Health Questionnaire (GSA-12) were used. The data was evaluated with number and percentile distribution, t-test, standard deviation analysis, Mann Whitney U, Kruskal Wallis test and Pearson correlation analysis. The mean age of the caregivers is X= 56.28, 52.4 % of the caregivers are female and 47.6% of this, is the mother of the patient. The duration of the care giving is 13.15 years. In the study, it was found that, %65 of the caregivers have mental health mortality at high risk. In female caregivers the risk of having a mental health mortality is significantly higher than the risk for male caregivers. A difference is not determined in the mental health of the caregivers according to their degree of the relationship with the patient. The risk of having mental health mortality in the caregivers who participated in training of group wasn?t found to be higher. The risk for having mental health mortality increases with an increase in age and the duration of care giving. Mental health mortality risk is decreased, when caregiver uses self-confidence approach, optimistic approach and social support seeking approach. Mental health mortality risk is increased when caregiver uses helpless and submissive approach. In the study, it was found that, 65% of the caregivers have mental health mortality at high risk. It is recommended to investigate other factors influencing mental health of caregivers and to carry out programs to increase the mental wellness of the caregivers.