Hemşirelerde iş güvencesi algısı ve anksiyete ve depresyon düzeylerine etkisi
The effect of job insecurity on anxiety and depression in nurses
  1. Tez No: 195478
  2. Yazar: FATMA BOYA ÖZYAMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL DEMİRAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Giris Son yirmi yılda çalısma yasamında olan yapısal degisiklikler nedeniyle saglık çalısanları arasında hemsireler is güvencesizliginin olumsuz sonuçlarına maruz kalmıslardır. Amaç Özel sektörde çalısan hemsirelerde niteliksel ve niceliksel is güvencesi algısının anksiyete ve depresyon düzeyleri üzerine etkilerini saptamaktır. Yöntem İzmir'deki özel hastanelerde çalısan hemsirelerde yapılmıstır. İzmir'de 16 özel hastane vardır ve 11'i çalısmaya alınmıstır. 11 hastanede 478 hemsire çalısmaktadır ve hemsirelerin 462'sine ulasılmıstır. İş güvencesi niceliksel ve niteliksel is güvencesi ölçegi kullanılarak anketle degerlendirilmistir. Hastane anksiyete ve depresyon ölçegi anksiyete ve depresyonu degerlendirmek için kullanılmıstır. İs stresi gereklilik kontrol destek anketi ile degerlendirilmistir. İs güvencesizligi ve depresyon anksiyete düzeyleri arasındaki iliski ki kare ve lojistik regresyon analizi ile degerlendirilmistir. Bulgular Ortalama yas 27.7 ± 7.3'tür. %78.4'ü 30 yasın altında, %93.1'i kadın, %52.2'si meslek lisesi mezunu ve %53.9'u bekardır. Çalısma yasamı özellikleri olarak, %34.4'ü vardiya usulü çalısmakta ve %72.3'ü fazla mesai yapmaktadır. Niceliksel ve niteliksel is güvencesizligi yüksek olanlarda anksiyete anlamlı olarak yüksek bulunmustur (OR:3.40 %95GA:1.87-6.21 ve OR:2.15, %95GA:1.19-3.87). Niceliksel ve niteliksel is güvencesizligi yüksek olanlarda depresyon anlamlı olarak yüksek bulunmustur (OR:2.23, %95 GA:1.39-5.59 ve OR:2.51, %95 GA: 1.55-4.08). Sonuç Niteliksel ve niceliksel is güvencesizligi özel hastanelerde çalısan hemsirelerde anksiyete ve depresyon düzeyini arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Introduction As a result of changing in structure of work life over the past two decades, the nurses among the health care workers have been prone to negative consequences of job insecurity. The aim of this study was to determine the effects of job security on depression and anxiety among nurses working in the private health sector. Methods In this cross-sectional study nurses in private hospitals were surveyed in Izmir. There were 16 private hospitals and 11 accepted to participate the study. There were 478 nurses and 462 responded. Quantitative and qualitative measures of job insecurity were assessed by means of a questionnaire. Hospital anxiety and depression scale were used to assess subjective anxiety and depression. Job strain was assessed by Demand-Control-Support Questionnaire. Chi-square and logistic regression were used for analysis. Results Mean age was 27.7 ± 7.3. Of the nurses %78.4?ü were younger than 30 years; 93.1% women; 52.2% graduated from vocational school; 53.9% single. 34.4% were involved in shift work, and 72.3% worked overtime. Anxiety was significantly high among the qualitative (OR:2.15, 95%CI:1.19?3.87) and quantitative (OR:3.40, 95%CI:1.87?6.21) insecure nurses. Depression was significantly high among the qualitative (OR:2.51, %95 CI: 1.55-4.08) and quantitave (OR:2.23, %95 CI: 1.39-5.59) insecure nurses. Conclusion: Qualitative and quantitative job insecurity significantly effect anxiety and depression levels in nurses working in private hospitals.