Flukonazole dirençli candıda albıcans izolatlarında sitokrom p450 14?-demetilaz enziminde değişikliklere yol açan mutasyonların araştırılması
Investigation of mutations which cause alterations in cytochrome p450 14?-demethylase enzyme of fluconazole resistant candida albicans isolates
- Tez No: 195483
- Danışmanlar: PROF. MİNE YÜCESOY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Yaşamı tehdit eden fungal infeksiyonların sıklığında görülen artış, günümüzde önemli bir sorun oluşturmaktadır. Özellikle flukonazolün yaygın ve tekrarlanarak kullanımı klinik yanıtsızlık ile sonuçlanan direnç sorununa yol açmıştır. Çalışmamız flukonazole dirençli C. albicans suşlarında direnç mekanizmalarının araştırılması amacıyla planlanmıştır. Çalışmamıza yedi adet flukonazole Di/DBD, 10 adet flukonazole duyarlı C. albicans suşu ile kontrol suşları dahil edilmiştir. C. albicans suşlarının antifungallere duyarlılıkları CLSI M27-A2 standartlarına uygun olarak mikrodilüsyon yöntemi ile incelenmiştir. Buna göre araştırmamıza alınan flukonazole Di/DBD yedi C. albicans suşunun biri dışında tümü flusitozine dirençli, tümü AmB'ye duyarlı, biri dışında tümü itrakonazol ve ketokonazole dirençli, diğer bir tanesi dışında yine tümü klotrimazole duyarlı olarak bulunmuştur. Çalışmaya alınan tüm suşlara polimeraz zincir tepkimesi ile çoğaltılan 673 bç'lik ürününün varlığı belirlendikten sonra PagI enzimi ile Y132H mutasyonunun varlığının belirlenmesi amacı ile kesim uygulanmıştır. İncelenen flukonazole dirençli/doza bağımlı duyarlı ve duyarlı tüm suşlarda Y132H mutasyonunun bulunmadığı sonucuna varılmıştır. Tüm suşlara dizi analizi uygulanmış ve sonuçları incelendiğinde, Di/DBD suşlardan üç tanesinde daha önce flukonazole direnç gelişiminde rolü olduğu bildirilmiş K143R, G464S, G465S ve V488I mutasyonları belirlenmiştir. Ayrıca sadece bu grup suşlarda belirlenen S412T ve R469T mutasyonlarının da dirençte rolü olabileceği ancak bu mutasyonların ileri çalışmalar ile değerlendirilmesi gerektiği düşünülmüştür. Direnç ile ilişkili diğer bir mekanizma olan atım pompalarının araştırılması için subtrat ve inhibitör etkili maddeler kullanılarak CLSI M27-A2 standartlarına uygun mikrodilüsyon yöntemi ile duyarlılık çalışması uygulanmıştır. Yapılan bu çalışma değerlendirildiğinde, üç adet D.E.U Hastanesi'nden soyutlanmış flukonazole dirençli C. albicans suşunda atım pompa ekspresyonundaki artışın direnç gelişiminde etkili olabileceği düşünülmüştür. Sonuç olarak; çalışmamıza alınan Di/DBD C. albicans suşlarında flukonazole direnç gelişiminde etkili mekanizmaların ERG11 genindeki K143R, G464S, G465S, V488I gibi mutasyonlar ile atım pompalarının fazla ekspresyonu olduğu, ancak bu suşlarda flukonazole direnç gelişiminde etkili diğer mekanizmaların da araştırılması gerektiği görüşüne varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Increase in frequency of life-threatening fungal infections has contributed to an important problem nowadays. The increase in the number of the transplantation and intensive care patients who are at risk for fungal infections and empirical use of antifungals has elevated the importance of the problem. Especially widespread and repeated use of fluconazole resulted in resistance problem correlating with clinical failure. Our study was planned to investigate resistance mechanisms in fluconazole resistant C. albicans isolates. In our study, investigation of Y132H and other mutations in ERG11 gene that encodes lanosterole 14?-demethylase enzyme which is one of the resistance mechanisms in fluconazole resistant/dose dependent susceptible C. albicans isolates and determination of the role of efflux pumps in this resistance were aimed. In this study three fluconazole resistant and ten fluconazole susceptible isolates chosen from 650 C. albicans strains isolated from Dokuz Eylül University Hospital Mycology Laboratory and four fluconazole resistant/dose dependent susceptible C. albicans isolates obtained from other universities were included. DSY 289, DSY 347 and DSY 292 numbered C. albicans isolates were used as control strains. The susceptibility of C. albicans isolates were determined by broth microdilution method according to the Clinical and Laboratory Standards Institute M27-A2 standards. All of the seven fluconazole resistant/dose dependent susceptible C. albicans isolates were found to be resistant to flucytosine except one, all isolates were susceptible to amphotericine B and all isolates except one were resistant to itraconazole and ketoconazole and all of them except one were susceptible to clotrimazole. Six fluconazole susceptible C. albicans isolates were found to be resistant to flucytosine and the others were intermediate. All of the ten isolates were susceptible to amphotericine B, ketoconazole, clotrimazole. Restriction enzyme analysis was performed to all isolates for Y132H mutation and sequence analysis was done for other mutations in ERG11 gene which encodes lanosterole 14?-demethylase enzyme. DNA extraction was performed with Nucleospin Tissue Kit (Macherey-Nagel, Germany) according to the manufacturer?s instructions by adding EDTA, lyticase, sorbitol buffer. After determining a 673 bp polymerase chain reaction product, digestion with PagI enzyme was performed following purification. 315 and 358 bp fragments were determined in all fluconazole resistant/dose dependent susceptible and susceptible C. albicans isolates and for this reason it is concluded that Y132H mutation does not exist in our strains. Sequence analysis was performed to all strains after amplication of 1600 bp fragment of ERG11 gene by polymerase chain reaction and the results were evaluated with Bio-edit version 7.0 program. When the sequence analysis results were interpreted, it was found that Y132H mutation does not exist in all isolates as determined by restriction enzyme analysis. No mutation was detected in one of the fluconazole resistant/dose dependent susceptible, two of the fluconazole susceptible C. albicans isolates. D116E, K128T, E266D, L280Y, L280F, L281M, L281Y, I282D, S284I, T285H, V437I mutations were determined in fluconazole susceptible C. albicans isolates and D116E, K143R, D153E, E266D, S412T, G464S, G465S, R469K, V488I were found in resistant/dose dependent susceptible C. albicans isolates. K143R, G464S, G465S and V488I mutations which has been reported as important for fluconazole resistance previously were determined in three of the fluconazole resistant/dose dependent susceptible isolates. S412T and R469K mutations determined only in this group of strains by sequence analysis were thought to play a role in resistance but they should be evaluated with advenced studies. Efflux pumps which is another mechanism for resistance were investigated by susceptibility testing performed by microdilution method according to Clinical and Laboratory Standards Institute M27-A2 standards. When the study performed by using substrates and inhibitors was evaluated, possible overexpression of efflux pumps was determined especially in three fluconazole resistant C. albicans strains isolated in Dokuz Eylül University Hospital. In conclusion, mutations such as K143R, G464S, G465S and V488I in ERG11 gene which encodes lanosterole 14?-demethylase enzyme and overexpression of efflux pumps were determined to be effective mechanisms in our fluconazole resistant/dose dependent susceptible C. albicans isolates, however other mechanisms of resistance such as overexpression of ERG11, mutations in ERG3 gene shoud also be investigated.