Vajinal candida albicans izolatlarında biyofilm varlığının antifungal dirence katkısı
Evaluation of the contribution of biofilm formation to antifungal resistance in vaginal Candida albicans isolates
- Tez No: 1014560
- Danışmanlar: DR. DENİZ TURAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2026
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Vulvovajinal kandidiyazis (VVK), kadınlarda en sık görülen mukozal enfeksiyonlardan biri olup, en yaygın etken Candida albicans'tır. Bu enfeksiyonların patogenezinde biyofilm üretimi önemli bir virülans faktörü olarak öne çıkmakta ve antifungal tedaviye karşı direnç gelişiminde kritik rol oynamaktadır. Çalışmamızda vajen-serviks kültürlerinden izole edilen C. albicans izolatlarının antifungal duyarlılık profillerinin saptanması, biyofilm üretimi ve biyofilm üretim düzeyi ile antifungal direnç arasında olası ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza 15.01.2025-18.08.2025 tarihleri arasında Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Tıbbi Mikrobiyoloji Laboratuvarı ve İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü 2. Hizmet bölgesinde bulunan hastanelerden İSLAB 2 Merkez Mikoloji Laboratuvarına tanımlama ve antifungal duyarlılık testleri için gönderilen vajinal örnekler dahil edildi. Kültürde üreyen izolatların tanımlama işlemleri MALDI-TOF MS [VITEK®MS (BioMerieux, MarcyI'Etoile; France)] ve kromojenik agardaki makroskobik görünümlerine göre yapıldı. İzolatların flukonazol, vorikonazol, posakonazol, itrakonazol, isavukonazol için antifungal duyarlılık testleri CLSI M27-A3 önerilerine uygun olarak referans yöntem olan sıvı mikrodilüsyon yöntemi ile yapıldı. Tanımlama ve antifungal duyarlılık sonrası C. albicans olarak saptanan flukonazole duyarlı 60, flukonazole dirençli 60 izolat olmak üzere toplam 120 izolat çalışma kapsamına alındı. İzolatların biyofilm oluşumu Modifiye Mikroplak yöntemi ile araştırıldı. İstatistiksel analizler R Core Team tarafından geliştirilen R istatistiksel yazılımı (R Foundation for Statistical Computing, Viyana, Avusturya; sürüm 4.4.1) ile yapıldı. Anlamlılık p<0.01 ve p<0.05 düzeylerinde değerlendirildi. Bulgular: Flukonazol duyarlı grup içerisinde biyofilm negatif olan %28,3 izolatın flukonazol minimal inhibitör konsantrasyon (MİK) ortalaması 0,357 µg/mL, zayıf düzey biyofilm üreten %36,7 izolatın flukonazol MİK ortalaması 0,338 µg/mL, orta düzey biyofilm üreten %21,7 izolatın flukonazol MİK ortalaması 0,320 µg/mL, güçlü düzey biyofilm üreten %13,3 izolatın MİK ortalaması 0,224 µg/mL bulunmuştur. Flukonazol dirençli grup içerisinde biyofilm negatif olan %23,3 izolatın flukonazol MİK ortalaması 12,491 µg/mL, zayıf düzey biyofilm üreten %25 izolatın flukonazol MİK ortalaması 11,055 µg/mL, orta düzey biyofilm üreten %33,4 izolatın flukonazol MİK ortalaması 10,928 µg/mL, güçlü düzey biyofilm üreten %18,3 izolatın flukonazol MİK ortalaması 18,149 µg/mL bulunmuştur. Sonuç: Çalışmamızda C. albicans izolatlarında biyofilm üretiminin özellikle flukonazol dirençli grupta MİK değerleriyle ilişkili olduğu gösterilmiştir. Güçlü düzey biyofilm üreten izolatlarda flukonazol MİK değerlerinin daha yüksek saptanması, biyofilm üretiminin flukonazol direncine katkıda bulunabileceğini düşündürmektedir. Buna karşın vorikonazol, posakonazol, itrakonazol ve isavukonazol için biyofilm üretim düzeyi ile MİK değerleri arasında anlamlı ilişki saptanmamıştır. Bu nedenle, VVK olgularında biyofilm oluşumunun değerlendirilmesi, özellikle flukonazol tedavi yanıtının öngörülmesi ve uygun antifungal seçiminin yapılması açısından yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Objective: Vulvovaginal candidiasis (VVC) is one of the most common mucosal infections in women, with Candida albicans being the predominant causative agent. Biofilm formation is recognized as an important virulence factor in the pathogenesis of these infections and plays a critical role in the development of resistance to antifungal therapy. The aim of this study was to determine the antifungal susceptibility profiles of C. albicans isolates recovered from vaginal and cervical cultures and to investigate biofilm production as well as the possible relationship between the level of biofilm formation and antifungal resistance. Materials and Methods: Vaginal specimens submitted to the Haydarpaşa Numune Training and Research Hospital Medical Microbiology Laboratory and the ISLAB-2 Central Mycology Laboratory from hospitals located within the 2nd Health Service Region of the Istanbul Provincial Health Directorate between January 15, 2025, and August 18, 2025, for identification and antifungal susceptibility testing were included in this study. Identification of cultured isolates was performed using MALDI TOF MS [VITEK® MS (bioMérieux, Marcy l'Etoile, France)] and according to their macroscopic appearance on chromogenic agar. Antifungal susceptibility testing for fluconazole, voriconazole, posaconazole, itraconazole, and isavuconazole was performed using the broth microdilution method, the reference method recommended by the CLSI M27-A3 guideline. Following identification and antifungal susceptibility testing, a total of 120 C. albicans isolates, including 60 fluconazole-susceptible and 60 fluconazole-resistant isolates, were enrolled in the study. Biofilm formation was evaluated using the Modified Microplate Method. Statistical analyses were performed using R statistical software developed by the R Core Team (R Foundation for Statistical Computing, Vienna, Austria; version 4.4.1). Statistical significance was assessed at p<0.01 and p<0.05. Results: Within the fluconazole-susceptible group, the mean fluconazole minimum inhibitory concentration (MIC) was 0.357 µg/mL among biofilm-negative isolates (28.3%), 0.338 µg/mL among weak biofilm producers (36.7%), 0.320 µg/mL among moderate biofilm producers (21.7%), and 0.224 µg/mL among strong biofilm producers (13.3%). Within the fluconazole-resistant group, the mean fluconazole MIC was 12.491 µg/mL among biofilm-negative isolates (23.3%), 11.055 µg/mL among weak biofilm producers (25.0%), 10.928 µg/mL among moderate biofilm producers (33.4%), and 18.149 µg/mL among strong biofilm producers (18.3%). Conclusion: Our findings demonstrated that biofilm production in C. albicans isolates was associated with MIC values, particularly in the fluconazole-resistant group. The higher fluconazole MIC values observed among strong biofilm-producing isolates suggest that biofilm formation may contribute to fluconazole resistance. In contrast, no significant association was found between the level of biofilm production and MIC values for voriconazole, posaconazole, itraconazole, or isavuconazole. Therefore, assessment of biofilm formation in VVC cases may be useful for predicting fluconazole treatment response and guiding appropriate antifungal selection.