TAF7 ekspresyonunun sirna ile baskılanması sonrasında apoptotik süreçteki değişikliklerin araştırılması
Study of the apoptotic process and the effects induced by TAF7 gene expression silencing using sirna
  1. Tez No: 195494
  2. Yazar: DİLEK GÖKTÜRK
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ZEYNEP SERCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Mikrobiyoloji, Tıbbi Biyoloji, Biotechnology, Microbiology, Medical Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
HIV enfeksiyonunun biyoloji ve immunopatogenezini anlamak, terapötik stratejilerin ve profilaktik aşıların geliştirilmesinde büyük önem taşımaktadır. HIV genomundaki 9 genden biri olan Tat, gen ekspresyonu için gerekli olup işlevlerini üç başlık altında toplayabiliriz: 1) Proviral genlerin transkripsiyonel transaktivasyonu, inisiyasyon ve elongasyon süreçlerini desteklemek 2) Kimi konak hücre genlerinin ekspresyonlarını özellikle pre-inisiyasyon kompleks yapısını bozarak transkripsiyon düzeyinde baskılamak 3) Konak hücrelerde apoptozu tetiklemek. Genel transkripsiyon faktörü TFIID'nin yapısında yer alan TAF7 geninin HIV Tat' ın ökaryotik işlevsel homoloğu olduğu ileri sürülmüştür. TAF7, HIV Tat proteinine benzer şekilde elongasyonu destekleme veya transkripsiyonu baskılayabilme özelliklerini barındırmaktadır. Ancak HIV Tat gibi programlanmış hücre ölümünde rolü olup olmadığı araştırılmamıştır. Apoptoz yolaklarının tanımlanması büyük önem taşımaktadır. Fakat apoptoz sürecinin parçası olan genel transkripsiyonun baskılanma mekanizması bilinmemektedir. Hipotezimiz, bir apoptoz bulgusu olan transkripsiyon durdurulmasının TAF7 üzerinden gerçekleştiği yönündedir. Bunu test etmek amacıyla radyasyon, etoposit ve MGBG apoptotik uyarılarını alan hücre kültürlerinde siRNA oligonükleotidleri kullanılarak TAF7'nin ekspresyonunu baskılanıp, apoptotik cevapları ölçüldü. TAF7 ekspresyonu baskılanan HeLa ve Kelly hücre hatlarında radyasyon, etoposit ve MGBG uygulamaları karşısında apoptotik davranışın kontrol grubu hücrelerine göre 4-6 kat azaldığı gözlendi. TAF7 over-ekspresyonu yaptığımız çalışmalarda, hücrelerde HIV Tat'a benzer şeklide mikrotübül stabilizasyonu yoluyla apoptozu tetiklediğini gösterdik. Ayrıca viral ekspresyonlarda interferon uyarımına cevaben protein düzeyi artan CTIIA'in, HIV Tat proteini ile olduğu gibi TAF7 ile de ilişkili olduğunu immün presipitasyon deneyleri ile gösterdik. Sonuç olarak TAF7'nin apoptotik süreçte rol aldığı ve apoptozun genel transkripsiyon mekanizması ile ilişkili olduğu ilk kez gösterilmiştir. TAF7'nin, HIV Tat proteini ile olan işlevsel benzerliklerinin farklı alanlarda gösterilmesi HIV araştırmalarına büyük katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Understanding the immunopathogenesis and biology of HIV infection is of great importance to introduce new therapeutic strategies and prophylactic vaccines. Tat is one of the nine genes encoded in the HIV genome and its functions are can be grouped under 3 topics: 1) The transcriptional transactivation of the provirus 2) Inhibition of the host genes at the transcriptional level mainly 3) Inducing apoptosis in host cells. It has been proposed that TAF7 ? a component of the general transcription factor TFIID - could be a functional homologue of HIV Tat. TAF7 has been shown to support elongation and to inhibit transcription by mechanisms very similar to HIV Tat. But Tat there are no studies reporting a role for TAF7 in apoptosis. The identification of the apoptotic pathways is very important to health sciences. The mechanism of the general transcriptional blockage observed during apoptosis remains unknown. Previous reports have suggested that TAF7 acts as a transcriptional checkpoint regulator. In accordance with this model we hypothesize that the transcriptional blockage is an integral part of the apoptotic process and is induced via TAF7. To test this hypothesis TAF7 expression was inhibited by siRNA in cell lines induced with radiation, MGBG and etoposide. A 4-6 fold reduction in apoptotic death was observed in the TAF7 siRNA group when compared to controls. On contrast TAF7 induced apoptosis in cells when overexpressed by stabilizing microtubule polymerization; a mechanism very similar to HIV Tat. This is the first study reporting a role for TAF7 and the transcriptional machinery in apoptosis.