Boyun-omuz ağrılı müzik öğrencilerinde ev egzersiz programının etkinliği
The effectiveness of home exercise programme in music students with neck-shoulder pain
  1. Tez No: 195495
  2. Yazar: FERDİ BAŞKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALPARSLAN ERGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Amaç: Çalışmanın amacı boyun-omuz ağrılı müzik öğrencilerinde ev egzersizlerine dayalı eğitim programının ağrı ve fonksiyonel yetersizlik üzerine olan etkinliğini belirlemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Dokuz Eylül Üniversitesi Devlet Konservatuarı Yaylı Çalgılar ve Piyano Bölümü'nde eğitimlerine devam eden ve boyun-omuz ağrısına sahip toplam 49 olgu ( 37 kadın, 12 erkek; yaş ortalaması 17.2±1.7 yıl) dahil edildi. Olguların tamamına boyun-omuz bölgesinde yer alan kassal yapılara yönelik postür, germe ve kuvvetlendirme egzersizlerinden oluşan standardize egzersiz programı sekiz hafta süreyle yapılmak üzere verildi ve egzersizleri yapma sayıları kendilerine verilen çizelgelerle takip edildi. Olguların tedavi öncesinde ve sonrasında boyun-omuz bölgesindeki ağrı şiddetleri Görsel Analog Skalası (GAS), yetersizlik düzeyleri Kol-Omuz-El Disabilite Anketi (DASH) ve Northwick Park Boyun Ağrısı Anketi (NPBAA) ile değerlendirildi. Olguların algıladıkları faydalanım miktarı ise 5 noktalık bir ölçek ile değerlendirildi. Bulgular: Sekiz haftalık ev egzersiz programı 16 olgu (% 32.6) tarafından tamamlandı. Egzersiz eğitimi sonrasında programı tamamlayan olguların ağrı şiddetleri ve yetersizlik düzeylerinin istatistiksel olarak anlamlı derecede azaldığı belirlendi (p0.05). Sonuç: Ev egzersizleri şeklinde uygulanan eğitim programının boyun-omuz ağrılı müzik öğrencileri için ağrıyı ve fonksiyonel yetersizliği azaltmada etkili olduğu, ancak programa uyum ve uzun dönem etkileri konusunda bazı kuşkular taşıdığı düşünülmektedir. Gelecekteki çalışmalarda katılımcıların motivasyonunu artırıcı ilave yöntemler kullanılıp yüksek uyum oranı sağlanarak egzersizlerin benzer etkileri araştırılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to determine the effectiveness of home-based exercise programme on pain and disability level in music students with neck ? shoulder pain. Materials and Methods: Totaly 49 subjects (37 women, 12 men, mean age 17.2±1.7 years) who are continuing their education on piano and string instruments at Dokuz Eylül University Conservatoire and had neck-shoulder pain were included in this study. Standardised exercise programme including posture, stretching and strenghting exercise aimed at the muscle structures on neck-shoulder region was given to subjects to do it for 8 weeks. The number of doing exercise was controlled by a diary which was given to the subjects. The subjects? pain severity in neck-shoulder region was assessed by Visual Analog Scale (VAS), DASH (Disabilities of Arm, Shoulder and Hand) and NPNP (Northwick Park Neck Pain) questionnaires were used to assess functional disability before and after exercise programme. Self-experienced total benefit from treatment of subjects was assessed by a five points scale. Results: Sixteen subjects (32.6 %) completed the 8 weeks home- based exercise programme. After the home-based execise programme, the pain severity and disability level of the subjects who completed the programme decreased significantly (p0.05). Conclusion: The results suggest that a home-based exercise programme can be effective in reducing pain severity and improving functional disability in music students with neck? shoulder pain. However, compliance to this home-based programme and long-term effects of programme are questionable. In further studies; it must be searched the similar effects of the exercises which are increased the motivation of the participants and obtained high compliance rate with additional methods.