Kalp hızı kırılma noktası belirleme yöntemlerinin karşılaştılması
Comparison of the heart rate deflection point determination methods
- Tez No: 195493
- Danışmanlar: PROF.DR. BERKANT MUAMMER KAYATEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Spor, Physiology, Sports
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Anaerobik esik (AE), siddeti düzenli olarak artan egzersiz sırasında kan laktat yogunlugunda bariz artısların görüldügü egzersiz siddeti olarak tanımlanır. Conconi ve arkadasları AE'in belirlenmesinde dolaylı ve girisimsel olmayan bir saha testi gelistirmislerdir. Bu test, siddeti gittikçe artan egzersiz sırasında kalp atım hızı (KH)- is yükü iliskisinde dogrusallıktan sapma (kalp hızı kırılma noktası - KHKN) görülmesi temeline dayanır. Bu çalısma, farklı test protokollerinin kullanılmasıyla KHKN'nın degisip degismedigini, ve ayrıca farklı hesaplama yöntemleri kullanılmasıyla belirlenen KHKN degerleri arasında fark olup olmadıgını saptamayı amaçlar. Bu çalısmaya, Balçova Belediyesi Termal Spor Kulübü Genç Takımının 14 futbolcusu (19.07 ± 1.21 yıl) gönüllü olarak katılmıstır. Sporcular bisiklet ergometresinde siddeti düzenli olarak artan yüke karsı 3 farklı egzersiz testine alınmıstır. Bu testlerden birincisi aerobik kapasite ve anaerobik esigin ölçümü için, diger ikisi KHKN'nın belirlenmesine yönelik olarak düzenlenmistir. KHKN'nı belirlemeye yönelik olarak yapılan testlerde sporcuların KH'ları 5 sn'de bir kaydedilmistir. Bu KH verilerinden KHKN'ları bagımsız gözlemci metodu ve matematiksel modelle (regresyon analizi) iki farklı yöntemle hesaplanmıstır. Çalısmaya katılan 12 sporcuda KHKN her iki hesaplama yöntemiyle ve her iki test protokolünde belirlenmistir. Bir sporcuda KHKN hiçbir sekilde belirlenememistir. Bir sporcuda da KHKN is yükünün 40 Watt/2dk artırıldıgı protokolde matematiksel modelle hesaplanamamıstır. KHKN'nın ortaya çıktıgı KH ve is yükü degerleri kendi aralarında ve AE'teki kalp hızı ve is yükü degerleriyle karsılastırıldıgında aralarında anlamlı bir fark bulunmamıstır (p>0.05) Farklı egzersiz protokolleri kullanıldıgında KHKN'nın degismedigi ve KHKN hesaplamak için kullanılan iki farklı yöntem arasında KHKN'nı belirlemede istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadıgı sonucu ortaya çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
Anaerobic threshold (AT) is defined as the exercise intensity that is associated with a substantial increase in blood lactate during an incremental exercise. Conconi et al. developed a field test for the indirect and noninvasive determination of the AT. This test was based on the observed deviation from linearity (heart rate deflection point- HRDP) in the heart rate (HR) ? work intensity relationship during progressive incremental exercise. This study purposes to determine whether HRDP changes or not by using different test protocols; and in addition, to see if there is a difference between the HRDP findings according to methods of calculation. Fourteen soccer players (19.07 ± 1.21 years) who plays on Balcova Belediyesi Termal Sports Club Young Team, volunteered to take part in this study. Athletes performed three different proggressive incremental exercise test on a cycle ergometer. The first one is designed for the determination of the aerobic capasity and of the anaerobic threshold and the other two for the determination of the HRDP. Heart rates of athletes recorded in 5 s intervals during HRDP determination tests. From these HR values HRDP assessed by two different methods which are visual inspection and mathematical modeling (regression analyze). HRDP is determined on twelve athletes with two calculation methods and in two different test protocols. On one of the athletes HRDP isn?t determined. And HRDP couldn?t be calculated with mathematical modeling in which test protocol work intensity increased 40 Watt/2min on one of the athletes. When heart rates at HRDP and work intensities at HRDP compared; and when they compared with heart rates at AT and work intensities at AT, no significant difference is found (p>0.05). As a result, when the different test protocols used for determination of the HRDP, it isn?t changed and there isn?t any statistically significant difference between two calculation methods of the HRDP.