Aspirin kullanımının platelet agregasyonu inhibisyon süresi üzerindeki etkilerinin araştırlması.
Effects of aspirin on the platelet aggregation inhibition interval.
- Tez No: 195501
- Danışmanlar: PROF.DR. MOİS BAHAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Hematoloji, Anesthesiology and Reanimation, Hematology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Bu çalışmada, günlük ve gün aşırı aspirin kullanımının platelet aggregasyon inhibisyonu süresi üzerindeki etkileri araştırıldı . Çalışma, etik komitenin izni ve gönüllülerin aydınlatılmış onamları alındıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Anesteziyoloji ve Reanimasyon AD'da 40 yaş üstü , ASA I-II sınıfı 40 gönüllü üzerinde yapıldı. 40 gönüllü iki gruba ayrıldı . Gönüllülerin gruplara rastgele dağılımı torbadan numara çekilmesi yöntemiyle sağlandı . Birinci gruba dahil olan gönüllüler ( Grup I ) 14 gün boyunca hergün oral 100 mg aspirin kullandı , ikinci gruba dahil olan gönüllüler (Grup II ) ise 14 gün boyunca gün aşırı oral 100 mg aspirin kullandılar . Bütün gönüllülerden oral ilaç alımından önce trombosit fonksiyon testi ( Platelet Function Analyser 100 , PFA-100 ?Dade Behring ) ve hemogram ölçümleri yapılmak üzere kan alındı ve IVY metodu kullanılarak standart kanama zamanı ölçümü yapıldı. GrupI ve GrupII'ye dahil olan gönüllülerden 14 gün ilaç alımının sonlandırılmasını takip eden 1.3.5.ve7. günlerde PFA-100 testi ölçümleri için kan alındı ve IVY metodu kullanılarak standart kanama zamanı ölçümü yapıldı. Çalışmamızda Grup I ve Grup II arasında bütün ölçümlerde fark saptanmadı. Grup içi karşılaştırmalarında CEPİ-CT değerleri 1. ve 3. günlerde normal sınırların üzerinde ölçüldü bununla birlikte 5. gün ölçümlerinin her iki grupta da normal sınırlara gerilediği görüldü. CADP-CT ve kanama zamanı ölçümleri her iki grupta da tüm ölçümlerde klinik olarak normal kabul edilen sınırlarda bulundu. Sonuç olarak aspirin tedavisinde günlük ve günaşırı kullanım arasında fark bulunmamıştır. Bu nedenle aspirinin başta gastrointestinal yan etkileri olmak üzere tüm istenmeyen etkilerini azaltmak amacı ile günaşırı kullanımın daha yararlı olacağını , ayrıca PFA-100 testi ölçümlerinin aspirin tedavisinin izlenmesinde standart kanama zamanı ölçümlerine ve bilinen diğer labaratuar testlerine göre daha uygun olduğunu ve trombosit fonksiyonlarını daha iyi yansıttığını düşünmekteyiz. Aspirin tedavisinin sonlandırılması takip eden 5.günde trombosit fonksiyonlarının normal sınırlara ulaştığını ve bu nedenle tedavinin sonlandırılmasını takip eden 5. gün ve sonrasında cerrahi girişimlerin güvenle uygulanabileceğini düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
In this study was compared the effects of daily and alternate days aspirin ingestion on the platelet aggregation inhibition duration . This study was performed in Istanbul University Cerrahpasa Medical Faculty , Department of Anesthesia and Reanimation after approval of the ethic committee and all volunteers gave informed consent. This study was performed 40, ASA I-II class, over 40 years old volunteers . All volunteers allocated randomly into two groups . After the initial measurements of bleeding time , the blood samples received for the initial PFA-100 test measurements. Group I ( n=20 ) volunteers ingested 100 mg daily for 14 days and Group II ( n=20 ) volunteers ingested 100 mg oral aspirin on alternate days for 14 days . Following 1.,3.,5.,7. days after 14 days of aspirin ingestion bleeding time measurements performed and blood samples were collected for the PFA-100 test measurements. In this study there were no significant diffence found between two groups in all parameters(p>0.005). CEPI-CT values ın 1. and 3. days found prolonged compared to the initial measurements within the groups but in the 5.and 7. days CEPİ-CT measurements found in the clinically normal values in all groups . All CADP-CT values and bleeding times measurements were found in the clinically normal values in all groups . In conclusion ; there was no apparent difference found in the duration of increased bleeding tendency in the daily and on alternate day use of aspirin in this study .For this reason aspirin theraphy on alternate days could be an alternative strategy to reduce the side effects of the aspirin theraphy. Unlike bleeding time measurements , the PFA-100 is quick, easy to perform, and is reproducible. This study demonstrates that the duration of increased bleeding tendency after withdrawal of aspirin therapy persists for 5 days. We believe that aspirin therapy should be discontinued 5 days before elective surgery and the operation planned for the sixth day after treatment cessation.