Annelerin çocuk yetiştirme tutumlarını etkileyen etmenlerin incelenmesi
An analysis of the factors affecting mothers' child rearing attitudes
  1. Tez No: 195500
  2. Yazar: DENİZ ŞANLI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CANDAN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çocuğun sağlıklı olarak yetişmesi ve olumlu kişilik yapısı geliştirebilmesinde annenin çocuk yetiştirme tutumları büyük önem taşımaktadır. Annenin tutumu çocuğun kişiliğini şekillendirdiği için çocuk üzerindeki etkileri çocuğun tüm yaşamı boyunca sürer. Bu araştırmanın amacı okul öncesi dönemde çocuğu olan annelerin çocuk yetiştirme tutumlarının ve bunları etkileyen etmenlerin incelenmesidir. Karşılaştırmalı tanımlayıcı bir araştırmadır. Örneklem, küme örneklem yöntemiyle seçilmiştir. Buca Avukat İlhan Ege Anaokulu, Karşıyaka Anaokulu ve Narlıdere Merkez Anaokulu'nda 2005-2006 eğitim ve öğretim yılında eğitim gören toplam 390 öğrencinin annesi örneklemi oluşturmuştur. Kişisel Bilgi Formu ve Aile Hayatı ve Çocuk Yetiştirme Tutum Ölçeği ile toplanan veriler, Tek Yönlü Varyans Analizi, Kruskal Wallis Varyans Analizi ve İki Ortalama Arasındaki Farkın Önemlilik Testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Annelerin yaşı, eğitim ve çalışma durumu, mesleği, eşin eğitim durumu, aylık gelir durumu, ailenin oluştuğu kişiler ve kendi annesinin tutumu değişkenlerine göre tutumlarında anlamlı fark olduğu bulunmuştur. Küçük yaşta, ev hanımı ve eğitim düzeyi düşük olan annelerin aşırı koruyucu ve sıkı disiplin tutumlarının arttığı bulunmuştur. Eşin eğitim düzeyi yüksek olduğunda annenin olumsuz tutumlardan uzaklaştığı ve demokratik tutumu benimsediği saptanmıştır. Annenin çocuk yetiştirme konusunda bilgi alması durumunda demokratik tutumun arttığı, diğer tutumların azaldığı belirlenmiştir. Annelerin çocuğun cinsiyeti ve kendi babasının tutumuna göre tutumlarında fark olmadığı bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Child rearing attitudes of mothers bear an utmost importance in maintaining a healthy growing up process and developing a positive personality. Mothers? attitudes are believed to shape up children?s personality characteristics and thus have a life time effect on children. This study particularly aims to analyze the child rearing attitudes of mothers who have preschool age children as well as the external factors influencing their attitudes. This study is designed to be a comparative descriptive study. The sampling was determined with cluster sampling and composed of the mothers of 390 preschool children who were attending Buca Avukat İlhan Ege Anaokulu, Karşıyaka Anaokulu ve Narlıdere Merkez Anaokulu in 2005-2006. The data which were compiled with a Personal Inquiry Form, Parental Attitude Research Instrument (PARI) were evaluated by performing One-way Analysis of Variance (ANOVA), Kruskal Wallis Test and Independent Samples t Test. In the light of the results of the study, it was found that there were meaningful differences between the attitudes of mothers varying upon their ages, professional and educational status, educational status of the spouse, their monthly income level, size of the family and their own mothers? child rearing attitudes. Young mothers who have a low status of education and with no professional carreer were found to be overprotective illustrating strict discipline attitudes. However, with a spouse who has a comparatively higher educational status, the mothers were found to adopt a more democratic attitude with less negative ones. The tendency towards obtaining information were found to help mothers to attain more democratic attitudes while gradually lessening negative attitudes. There wasn?t a significant difference between mothers? child rearing attitudes in relation to the children?s sex and their fathers? attitudes.