Hepatit C virusunun 'core' proteinin prokaryotik hücrede ifade ettirilip saflaştırılması
The expression and purification of hepatitis C virus core protein in prokaryotic cells
- Tez No: 195514
 - Danışmanlar: PROF.DR. Y. HAKAN ABACIOĞLU, Y.DOÇ.DR. İ. MEHMET ALİ ÖKTEM
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
 - Yıl: 2007
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 100
Özet
Hepatit C virusu (HCV) zarflı, tek iplikli bir RNA virusudur. Dünya Saglık Örgütünün tahminlerine göre dünyada 170 milyon kisinin HCV ile infekte oldugu tahmin edilmektedir. HCV ciddi morbidite ve mortalitesi yanı sıra, tedavi maliyetlerinin yüksekligi ile de önemli bir saglık sorunudur. HCV poliproteininden kodlanan ilk protein özyapı (core) proteinidir. Bu protein virusun yapısına katılması dısında, hücresel islevleri de virus lehine düzenleyebildigi gözlenmistir. Bu nedenle bu proteinin virusun patogenezinde rol aldıgı düsünülmektedir. Çalısmada, özyapı proteinin ilk 178 aminoasidini kodlayan DNA dizisi PZT ile çogaltıldı. PZT ürünü önce pGEM-T Easy TA vektörüne klonlandı. Ardından bu vektörden BamHI ve HindIII ile kesilip pQE-30'a klonlandı. Ekspresyon, E. coli M15 (prep4) susunda OD600=0.7'de 1mM IPTG ile uyarılarak 3 saat süre ile yapıldı ve bakteriler santrifüj ile pellet haline getirip 8M ürede çözündü. Protein saflastırılması afinite kromotografisi (Ni-NTA matriks) ile yapıldı. Ekspresyon ve saflastırılmıs protein, ?Western Blot? ile ECL substrat kullanılarak saptandı. Ekspresyon ve saflastırma sonrasında beklenen 21kDa'luk bant büyüklügü elde edildi. Çalısmada, özyapı proteinin ilk 178 aminoasidi E. coli'de eksprese edilmistir. Bu saflastırılmıs protein patogenez çalısmalarında, serolojik test hazırlanmasında kullanılabilecektir. Ayrıca klonlanan vektörler PZT'de pozitif kontrol olarak kullanılabilir. Bu çalısmada ile elde edilen bilgiler, gelecekte yapılacak prokayotik ekpresyon çalısmaları için zemin olusturacaktır.
Özet (Çeviri)
Hepatitis C virus (HCV) is an enveloped, positive stranded RNA virus. The World Health Organization estimates that there are more than 170 million HCV infected individuals worldwide. Aside from the high morbidity and mortality of the HCV infection, the treatment costs can be a burden on health economics. Core protein is the structural unit of the viral capsid. It also seems to be important for the viral pathogenesis by interfering with various cellular processes. In this study, the first 178 amino acids coding sequence of the core protein was amplified using polymerase chain reaction (PCR) and cloned into the pGEM-T Easy TA cloning vector. Following digestion with BamHI and HindIII, the insert was subcloned into the pQE-30 vector. The protein expression was carried out in the E. coli M15 (prep4) using IPTG as inducer. The bacterium was pelleted with centrifugation and resuspended in 8M urea. The purification of the recombinant protein was made with affinity chromatography (Ni- NTA). The detection of the expressed and purified protein was made with western blotting using chemiluminescent substrate. The expected 21kDA protein band was detected after the expression and purification. In this study, the core protein was expressed in E. coli. The purified protein can be used in pathogenesis studies and in serologic tests as antigen. The cloned vector can be used as a positive control in PCR experiments.