Hepatit C virüsüne bağlı karaciğer hastalıklarında hepatit C virüsünün farklı gen bölgelerindeki polimorfizimin araştırılması
Investigation of polymorphism of hepatitis C virus in different gene regions in liver diseases due to hepatitis C virus
  1. Tez No: 935903
  2. Yazar: GÜLTEN CAN SEZGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELMA GÖKAHMETOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Gastroenteroloji, Mikrobiyoloji, Gastroenterology, Microbiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Hepatit C virüsü (HCV) dünya çapında kronik hepatit etyolojisinde önemli bir etkendir. Tüm dünyada yaklaşık 50 milyon kronik hepatit C hastası olduğu tahmin edilmektedir. Kronik hepatit C enfeksiyonu tüm dünyada hepatoselüler kanser (HCC) gelişmesinde önemli bir role sahiptir. Çalışmalar, HCV'nin hepatositlerin malign transformasyonunu teşvik eden yolakları modüle ederek HCC'ye katkıda bulunduğu ve HCV kor, NS3 ve NS5A proteinlerinin, onkogenik yollarda yer aldığı gösterilmiştir. Bu gen bölgelerinde görülen polimorfizmin HCC ile ilişkili olduğu ileri sürülmüştür. Bu çalışmada, kronik HCV enfeksiyonu olan hastalarda, HCV enfeksiyonu olup siroz ve HCC gelişen hastalarda kor, NS3 ve NS5A gen bölgesindeki polimorfizmin araştırılması amaçlandı. Erciyes Üniversitesi Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi poliklinik/kliniklerine başvuran kronik HCV tanısı almış, HCV RNA viral yükü 10⁴ IU/ml ve üzeri olan, kronik hepatit, siroz ve HCC gelişmiş 90 hasta çalışmaya dahil edildi. Hastaların demografik verileri, HCC tedavi metodları ve yaşam süreleri değerlendirildi. Hasta örneklerinden nükleik asit izolasyonu yapıldıktan sonra cDNA sentezi ve PCR işlemleri yapılması plandı. Daha sonra Sanger dizi analizi yöntemi ile hedeflenen gen bölgelerindeki polimorfizimin değerlendirilmesi amaçlandı. Hasta örneklerinden nükleik asit izolasyonu yapıldıktan sonra cDNA sentezi ve PCR işlemlerinden sonra elde edilen cDNA'ların spektrofotometrik değerleri GENKÖK'de bulunan Shimadzu marka spektrofotometri cihazında ölçüldü. Kor, NS3, NS5A gen bölgelerindeki polimorfizmler DNA dizi analizi yöntemiyle araştırılması için Kor 390bp, NS3 405bp, NS5A 690bp büyüklüğünde olan gen bölgesleri için tasarlanan primerler kullanılarak PCR ile amplifikasyon işlemi GENKÖK merkezinde yapıldı. PCR işlemi sonrası jelde hiçbir bant görülemedi. HCV genomunun analizi için, 26 hasta örneği yeni nesil dizileme (YND) yöntemiyle hizmet alımı yapılarak çalışıldı. İzole edilmiş RNA örneklerinin yeni nesil dizileme işlemi NovaSeq 6000 platformunda gerçekleştirildi. Ancak elde edilen verilerde HCV genomuna ait dizilerin okuması gerçekleştirilemedi. Kategorik değişkenler arasındaki ilişkilerde ki-kare analizi uygulandı.
Özet (Çeviri)
Hepatitis C virus (HCV) is an important factor in the etiology of chronic hepatitis worldwide. It is estimated that there are approximately 50 million chronic hepatitis C patients worldwide. Chronic hepatitis C infection has an important role in the development of hepatocellular cancer (HCC) worldwide. Studies have shown that HCV contributes to HCC by modulating pathways that promote malignant transformation of hepatocytes, and HCV core, NS3 and NS5A proteins are involved in oncogenic pathways. It has been suggested that the polymorphism seen in these gene regions is associated with HCC. In this study, we aimed to investigate the polymorphism in the core, NS3 and NS5A gene regions in patients with chronic HCV infection and in patients with HCV infection who developed cirrhosis and HCC. 90 patients who were diagnosed with chronic HCV, who applied to Erciyes University Health Application and Research Center outpatient clinic(s), who had an HCV RNA viral load of 10⁴ IU/ml and above, and who developed chronic hepatitis, cirrhosis and HCC, were included in the study. Demographic data, HCC treatment methods and survival times of the patients were evaluated. It was planned to perform cDNA synthesis and PCR processes after nucleic acid isolation from patient samples. Then, it was aimed to evaluate the polymorphism in the targeted gene regions with the Sanger sequence analysis method. After nucleic acid isolation from patient samples, spectrophotometric values of cDNAs obtained after cDNA synthesis and PCR processes were measured on the Shimadzu brand spectrophotometry device at GENKÖK. In order to investigate the polymorphisms in the Kor, NS3, NS5A gene regions by DNA sequence analysis method, PCR amplification was performed at GENKÖK center using primers designed for the gene regions with a size of Kor 390bp, NS3 405bp, NS5A 690bp. No band could be seen in the gel after the PCR process. For the analysis of the HCV genome, 26 patient samples were studied using the next generation sequencing (NGS) method. Next-generation sequencing of isolated RNA samples was performed on the NovaSeq 6000 platform. However, the sequences belonging to the HCV genome could not be read in the data obtained. Chi-square analysis was applied to the relationships between categorical variables.