Ayak ölçümlerinden yararlanarak cinsiyet tesbiti ve boy tahmininin yapılması
Gender determination and stature estimation via foot measurements
- Tez No: 195517
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. K. İPEK ERGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Morfoloji, Morphology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Adli araştırmalarda kimliği belirsiz cesetlerin kimliklendirilmesi, toplu ölümlerin yaşandığı olaylarda parçalanmış olarak bulunan cesetlerin cinsiyetinin belirlenmesi ve boy uzunluğunun hesaplanması esnasında zorluklar yaşamaktadır. Bu zorlukları ortadan kaldırmak için yeni yöntemler geliştirilmeye çalışılmaktadır. Bu çalışmada gerekli görüldüğü durumlarda kullanılmak üzere ayak ölçümlerinden cesedin cinsiyetinin belirlenmesi ve boy uzunluğunun hesaplanması için formüller geliştirilmesi amaçlanmaktadır. Bu amaç için, sağ ve sol ayağın uzunluğu, genişliği, malleol yüksekliği, navikular yüksekliği ölçümleri ile boy ölçümü alınmıştır. Ölçümler, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi ile Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksek Okuluna dahil 18?44 yaşları arasında, Türkiye doğumlu 249 bireyden (113 kadın?136 erkek) alınmıştır. Tüm ölçümlerin tanımlayıcı istatistikleri sunulmuş, cinsiyetler arası ölçüm değerleri karşılaştırmaları t testi analizi ile değerlendirilmiştir. Ayak ölçümleri ve boy arasındaki ilişki Pearson korelasyon analizi ile belirlenmiştir. Cinsiyet tespiti için Lojistik regresyon analizi, boy uzunluğunun hesaplanabilmesi için Linear regresyon analizi uygulanarak formüller oluşturulmuştur. Erkeklerin boy ile ayak ölçümlerinin, kadınların ölçümlerinden daha yüksek ve ölçüm ortalamaları arasındaki farkların anlamlı olduğu bulunmuştur. Boy ile ayak ölçümleri arasındaki ilişki değerlendirildiğinde, çalışma, kadın ve erkek gruplarında en yüksek korelasyon sağ ve sol ayak uzunluğu için görülürken; en düşük korelasyon sağ ayak ölçümlerinde tüm gruplar için ayak genişliğinde, sol ayak ölçümlerinde tüm gruplarda farklı olduğu görülmektedir. Tüm gruplarda ayrı ayrı sağ ve sol ayak ölçümlerinden boy hesaplama ve cinsiyet tespiti formülleri oluşturulmuştur. Sonuç olarak, cinsiyet tespiti formülü, sağ ayak ölçümlerini kullanarak %95,6 oranında, sol ayak ölçümlerini kullanarak %96,4 oranında doğru tahmin yapmaktadır. Boy hesaplama formülü, cinsiyetlere göre 9?10 cm hata ile tahmin yaparken, cinsiyet ayrımı yapılmadan 4 cm'den küçük hata ile doğru tahmin yapmaktadır.
Özet (Çeviri)
In forensic investigation difficulties are being experienced in the gender determination and stature estimation of bodies dismembered in mass destruction. So as to eliminate these difficulties, new methods are being tried. This study aims at developing formulas for determination of gender and estimation of the stature through foot measurements when need arises. For this purpose, the length, width, malleol height, navicular height measurements as well as stature measurement of the right and left feet have been taken from the 249 subjects of Turkey attending Medical Faculty of Dokuz Eylül University and School of Physical Therapy and Rehabilitation. The descriptive statistics of all the measurements have been presented and the comparison of measurement values between genders have been evaluated with t-test analysis. The relation between foot measurements and stature has been determined via pearson correlation analysis. The formulas have been worked out by employing logistic regression analysis for gender determination and linear regression analysis for stature estimation. It has been found that male stature and foot measurements are greater than female measurements and the differences between measurement means are significant. Upon the evaluation of relation between stature and foot measurements, it can be found that the highest correlation is in the right and left foot length in the study, female and male groups, whereas the lowest is in the foot width in all the right foot measurements of all the groups and the lowest correlation varies in all the groups in the left foot measurements. Stature estimation and gender determination formulas have been established through right and left foot measurements taken separately. As a consequence, the gender determination Formula can help determine the gender with %95,6 accuracy via right foot measurments and %96,4 accuracy via left foot measurements. While stature estimation formulas depending on gender allow 9