Sağlık hizmetlerinin kullanımını etkileyen etmenlerin incelenmesi
Evaluation of factors which affect the use of health care facilities
  1. Tez No: 195518
  2. Yazar: NİHAL GÖRDES AYDOĞDU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ZUHAL BAHAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalısma saglık hizmetlerinin kullanımına etki eden etmenlerin belirlenmesi amacıyla yapılmıstır. Tanımlayıcı olarak planlanan arastırma Aralık 2006-Mayıs 2007 tarihleri arasında Esentepe Saglık Ocagı Bölgesi'nde 210 kadın ile yürütülmüstür. Çalısmada; bireylerin sosyo-demografik özellikleri, algılanan saglık durumları ve saglık hizmetlerinin kullanımını kapsayan anket formları kullanılmıstır. Arastırmanın bagımlı degiskeni saglık hizmetlerinin kullanımı, bagımsız degiskenleri hane reisinin isi, gelir, egitim, sosyal güvence ve algılanan saglık durumudur. Verilerin degerlendirilmesinde ki-kare ve lojistik regresyon analizi kullanılmıstır. Bu çalısmada; hane reisinin isi %59 oranında düsük sosyal statülü oldugu, kadınların %46.2'si ilkokul mezunu oldugu, %57.1'sinin gelir giderden az ve %69.5'inin sosyal güvencesinin olmadıgı saptanmıstır. Kadınların genel saglık algısı %61.9 oranında kötü olup koruyucu saglık hizmetlerini kullanma oranı %51.9, tedavi edici saglık hizmetlerini kullanma oranı % 61' dir. Koruyucu saglık hizmetlerinin kullanımını yüksek statülü is 2.91 kat (p0.05). Elde edilen bulgular dogrultusunda hemsireler bakım verdigi kisiler içinde sosyal statüsü düsük olan bireylere öncelik vermeli, is bulma kurumlarına yöneltmeli veya ev ortamında olanaklarını degerlendirerek üretim sürecine katmalı, gelir seviyesi düsük olan kadınlara koruyucu saglık hizmetlerinin sunumunda öncelik olusturmalıdır. Hemsireler saglık güvencesi olmayan bireylere yesil kart çıkartmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate factors which affect the use of health care facilities. This is a descriptive study and was conducted on 210 women presenting to Esentepe Health Clinic between December 2006 and May 2007. Questionnaires composed of questions about sociodemographic features, perceived health status and the use of health care facilities were used to collect data. The dependent variable tested was the use of health care facilities and independent variables tested were occupation of the breadwinner in each household, income, education, health insurance and perceived health status. Chi-square test and logistic regression analyses were used for data analyses. The breadwinner had a low social status in 59% of the households, 46.2% of the women were primary school graduates, 57.1% had an income less than their expenses and 69.5% did not have a health insurance. Sixty-one point nine percent of the women had a poor perceived health status, 51,9% used preventive health care facilities and 61% used treatment facilities. A good well-paid job, high income and health insurance increased the use of preventive health care facilities by 2,91 times (p0.05). In view of the results of this study, it can be recommended that nurses should give priority to people with a low social status in the delivery of health care facilities, direct them to job centres or help them to be productive at home and provide preventive health care facilities particularly for women with a low income. Individuals without a health insurance should be offered free health care as well.