Burdur damızlık sığır yetiştiricileri birliğine kayıtlı holştayn ırkı sığırlarda bazı verim özellikleri
Some production parameters of holstein cattles registered in cattle breeders association of burdur
- Tez No: 195528
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. E. HESNA ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu çalısma Burdur li Merkezinde yetistirilen Siyah Alaca sıgırlara ait bazı süt ve döl verim özellikleri ile bu özellikler üzerine çevre faktörlerinin etkisini belirlemek amacıyla yapılmıstır. Arastırma gerecini Burdur Damızlık Hostayn Yetistiriciler Birligine kayıtlı 61 isletmeden tesadüfi olarak seçilen 255 bas Siyah Alaca sıgıra ait 2000-2005 yılları arasındaki veriler olusturmustur. ncelenen süt verim özelliklerinden 305 günlük Süt Verimi, Laktasyon Süresi ve Kuru Döneme ait ortalama degerler sırasıyla 5735,67 ± 70,49 kg, 330,45 ± 2,61 gün ve 81,21 ± 1,98 gün olarak bulunmustur. Döl verim özelliklerinden lk Tohumlama Yası, lk Buzagılama Yası, Servis Periyodu ve Buzagılama Aralıgı sırasıyla 572,43 ± 9,13 gün, 842,79 ± 8,54 gün, 124,37 ± 3,32 gün ve 398,47 ± 2,94 gün olarak gerçeklesmistir. Arastırmada, çevre faktörleri olarak mevsim, yıl, laktasyon sayısı ve yasın etkileri incelenmistir.
Özet (Çeviri)
In present study the effect of season, year, number of lactation and calving age on milk and reproductive traits were examined in 255 Holstein cattle in central region of Burdur. Mean values of 305 days milk yield, lactation length and dry period were 5735,67 ± 70,49 kg, 330,45 ± 2,61 day and 81,21 ± 1,98 day respectively. Among the reproductive traits, first insemination age, age at first calving, service period and calving interval were 572,43 ± 9,13 day, 842,79 ± 8,54 day, 124,37 ± 3,32 day and 398,47 ± 2,94 day respectively.