Mersin ilinde izole edilen streptomisin dirençli mycobacterium tuberculosis kompleksi izolatların rpsl ve rrs gen bölgesi mutasyonlarının dna dizi analizi ile gösterilmesi
Characterization of rpsl and rrs gene region mutations in streptomycin resistance mycobacterium tuberculosis complex isolates with dna sequence analyses in mersin province
  1. Tez No: 195542
  2. Yazar: MAHMUT ÜLGER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜROL EMEKDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Streptomisin (SM) bakterilerde protein sentezini etkileyerek antimikrobiyal etki gösteren ve tüberküloz (TB) tedavisinde kullanılan major antitüberküloz ilaçlardan biridir. Bu çalışmada bölgemizdeki fenotipik ilaç duyarlılık testi ile SM direnci belirlenen izolatlarda, SM direncinden sorumlu rpsL ve rrs gen bölgelerindeki mutasyon varlığının ve mutasyon paternlerinin DNA dizi analizi ile araştırılması amaçlanmıştır. Laboratuvarımızda 2003-2007 tarihleri arasında BACTEC 460 TB ile tanımlanan 304 izolattan SM dirençli 10 izolat ve SM'e duyarlı 10 izolat çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışmamıza dahil edilen suşların identifikasyonu ?-nitrobenzoik asit ile, ilaç duyarlılıkları farklı konsantrasyonlardaki (SM 2 ?g/ml ve 10 ?g/ml) agar proporsiyon yöntemi ile yeniden test edilmiştir. Genotipik analiz için spesifik primerler kullanarak polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) ile ilaca karşı direnç ile ilişkili olduğu bilinen rpsL gen bölgesi ile rrs gen bölgesinin oldukça iyi korunmuş 530. ilmeği ve 912. bölgesindeki direnç ile ilişkili olabilecek nükleotid değişikliklerinin varlığı Gümüş Boyama DNA Dizi Analizi yöntemi ile araştırılmıştır. SM dirençli 8 izolatın rpsL gen bölgesinin 43. kodonunda AAG?AGG'ye dönüşüm şeklinde tek nokta mutasyonu belirlenmiştir. BACTEC 460 TB ile SM dirençli olarak belirlenen 2 izolat agar proporsiyon yöntemi ile SM2 ilaç konsantrasyonunda dirençli iken SM10 ilaç konsantrasyonunda duyarlı olarak tespit edilmiştir. Duyarlı 10 izolat ve SM10 ilaç konsantrasyonunda duyarlı 2 izolatta mutasyonla ilişkili olabilecek herhangi bir nükleotid değişikliği belirlenememiştir. Çalışmamamıza dahil ettiğimiz SM dirençli M. tuberculosis kompleksi izolatlarının tümünde sadece rpsL gen bölgesinde mutasyon saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Streptomycin (SM) displays antimicrobial activity via inhibition of protein synthesis in bacteria and it is one of the major antituberculosis drugs used in chemotherapies of tuberculosis (TB). We aimed to investigate SM resistance isolates detected by phenotypic drug susceptibility assay, the presence of mutation in rpsL and rrs gene regions responsible for SM resistance and the mutation patterns with DNA sequencing system in our region. In our laboratory, between 2003-2007, in 304 isolates identified by BACTEC 460 TB 10 SM resistant and 10 SM sensitive isolates were included our study. Identification and the drug susceptibility of the isolates included the study were retested by p-nitrobenzoic acid and agar proportion method in different concentration of SM (SM 2 ?g/ml and 10 ?g/ml), respectively. For genotypic analysis using specific primers in Polymerase Chain Reaction (PCR) the presence of nucleotide changes, known to be associated with the resistance to the drug in the rpsL gene region and rrs gene region of highly conserved 530 loop and 912 region, were analyzed by Silver Sequence DNA Sequencing System. In 8 SM resistant isolates, single nucleotide point mutation AAG?AGG substitution was determined at codon 43 in rpsL gene region. 2 isolates identified by BACTEC 460 TB as SM resistant, with agar proportion method, while they were resistant to the drug concentration of SM2; in SM10 drug concentration they were determined as sensitive. In 10 sensitive isolates and in SM10 drug concentration, 2 isolates determined as sensitive none of nucleotide changes was determined associated with the mutation. All of the SM resistant M. tuberculosis complex isolates included in this study, the nucleotide mutation was determined only in the rpsL gene region.