Mikobakteri türlerinin identifikasyonu için PZR- RFLP (parça uzunluk polimorfizmi) tekniği ve klasik yöntemlerin uygulanması
Identification of mycobacteria to the species level by PCR-RFLP and classical methods
  1. Tez No: 195543
  2. Yazar: GÜL BAYRAM
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜROL EMEKDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Günümüzde tüberkülozun laboratuar tanısında ve identifikasyonunda karsılasılan zorluklar mevcuttur. Çalısmamızda klasik biyokimyasal identifikasyon testleri ile PZR-RFLP yönteminin karsılastırılması amaçlanmıstır. Bu çalısmada klasik biyokimyasal identifikasyon teknikleri ile birlikte PZR-RFLP yöntemi kullanılarak, tüberküloz süphesi ile gönderilmis 100 klinik materyalden izole edilen mikobakterilerin hızlı identifikasyonu yapılmıstır. Örneklerin % 43'ü (n=43) kültür yöntemi ile pozitif bulunurken, EZN ve kültür aynı anda % 30'ü (30) pozitif olarak tespit edilmistir. Mycobacterium spp. olarak izole edilen 66 (% 66) örnekten 7'sinin (% 7) atipik oldugu geri kalan 59 (% 59) örnegin MTC oldugu tespit edildi. Klasik identifikasyon sonucunda 40 hastanın katalaz testi düsük, nitratı pozitif bulunurken, 30 hastanın niasin testi pozitif bulundu. Tüberkülozun laboratuvar tanısında moleküler yöntemler halen standardize edilememis olup klasik yöntemlerle birlikte klinik ön tanı degerlendirilmelidir.
Özet (Çeviri)
There is still various problems at diagnosis and identification of tuberculosis. The aim of the study is comperasion of biochemical and PCR-RFLP techniques. In our study, 100 clinical specimens suspected by tuberculosis, identificated by PCR-RFLP and classical methods. It was detected that % 43 (n=43) of samples were culture positive beside this % 30 of samples were positive for acid-fast bacilli smear and culture at the same time. PCR-RFLP identified % 66 acid-fast isolates recovered from 100 patient specimens submitted for culture during the study. The seven isolates were Mycobacteria other than tuberculosis (MOTT). These isolates were characterized by their morphologic and biochemical characteristics too. According to biochemical identification % 40 of isolates have low activity for catalase test and positive for nitrate test. % 30 of isolates were positive for niacin test. Molecular identification methods aren?t standardized so they have to be used with classsical methods in clinical diagnosis.