Stretch film ile paketlemenin sofralık yumurtalarda iç ve dış kalite özelliklerine etkisi
The effects of stretch packaging on internal and external quality traits of table eggs
  1. Tez No: 195541
  2. Yazar: AHMET ALPER YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ZEHRA BOZKURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Bu arastırmada sofralık yumurtaların satısı sırasında ana yası, depolama süresi ve stretch film ile paketlemenin yumurta kalitesine etkisinin arastırılması amaçlanmıstır. Genç (28 hafta) ve yaslı (80 hafta) Lohman White genotipinden tavuklardan toplam 1680 adet yumurta kullanılmıstır. 840 adet yumurta stretch film ile paketlenmis ve tüm yumurtalar oda sıcaklıgı ve neminde (22 0C ve %45 nem ) 0, 2, 4 ve 6 hafta depolanmıstır. Yumurta agırlıgı, sekil indeksi, kırılma mukavemeti, ak indeksi, sarı indeksi, Haugh birim, sarı rengi, kabuk agırlıgı, kabuk kalınlıgı, kabuk yogunlugu, kabugun birim yüzey alanı basına düsen kabuk agırlıgı incelenmistir. Genç analara göre yaslı anaların yumurtalarının daha agır ve sivri oldugu tespit edilmistir. Bu yumurtalar ince ve zayıf kabuk yapısı nedeniyle hızlı agırlık ve iç kalite kaybına ugramıslardır. Yumurtaların depolanma süresi uzadıkça yumurtalarda daha fazla agırlık kaybedildigi, iç kalitenin hızla düstügü, sarı renginin soldugu ve stretch film ile paketlenen yumurtalarda albumin kalitesinin düstügü anlasılmıstır.
Özet (Çeviri)
The study aimed to investigate if egg quality affected by hen age, storage time and packaging with stretch film during marketing.A total of 1680 egg were collected from young (28 weeks of age) and old (80 weeks of age) Lohmann White hens. A total 840 eggs were packaged with stretch material and all eggs were stored for 0, 2, 4 and 6 weeks in room condition (22 0C room temparature and 45% room humidity) Egg weight, shape index, albumen index, fracture strenght, albumen index, yolk index, Haugh unit, yolk calor, shell weight, shell thickness, shell weight per unit surface of shell and shell density were examined in the study . The weight and shape index of eggs from older hens were greater than the eggs from young hens. The weight loss excessive for these eggs because their thin and poor shell. Albumen quality and yolk colar were dramaticaly decreased and egg weight loss were increased with increasing storage time and the albumen quality was poorer for eggs pakageging with stretch film. The overall results of this suggest that increasing hen age and packaging eggs with stretch film resulted in extremely egg quality loss during marketing.