Postmenopozal osteoporotik kadınlarda beta2- adrenerjik reseptör polimorfizminin enerji tüketimi üzerine etkisi
The effect of beta2-adrenergic receptor polymorphism on energy expenditure in postmenopausal osteoporotic women
  1. Tez No: 195547
  2. Yazar: FİGEN DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HÜSEYİN BEYDAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Fizyoloji, Tıbbi Biyoloji, Physical Medicine and Rehabilitation, Physiology, Medical Biology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Osteoporoz, kemik kütlesinde azalma ve kemiğin mikro yapısında bozulma sonucu oluşan postural değişikliklerle karakterize sistemik bir hastalıktır. Çalışmamızın amacı, postmenopozal osteoporozun kadınlarda enerji tüketimlerini artırıp artırmadığını, eğer artırıyorsa ß2 ?AR polimorfizmlerinin bu artışa etkilerini araştırmaktı. Bu amaçla 22 postmenopozal osteoporozlu ve 22 sağlıklı gönüllüde solunum fonksiyonları ile istirahat ve egzersiz enerji tüketimleri kaydedilerek Arg16Gly ve Gln27Glu polimorfizmlerinin genotiplerine göre gruplandırılan deneklerin verileri Student-t testi ile analiz edildi. Gln/Glu genotipli bireylerde FVC (%) ve FEV1 (%) değerleri osteoporozlularda kontrol grubuna göre yüksekti. Kontrol grubundaki Gln/Glu genotipli bireylerin FEV1 değeri ise, Gln/Gln genotipli bireylerden daha düşüktü. İstirahat sırasındaki RQ değeri, osteoporoz grubunun Gly/Gly genotipli bireylerinde Arg/Gly genotiplilerden daha yüksekti. 50 m/dk hızında yürüme esnasında RQ değeri ise osteoporoz grubunun Gly/Gly genotipli bireylerinde aynı genotipli kontrol grubuna göre daha yüksekti. Ayakta durma esnasında, VO2, VCO2, EE, EE/BSA, EE/LBM değerleri, osteoporoz grubunda Gly/Gly genotipli bireylerde, hem osteoporoz grubundaki Arg/Gly genotiplilerden hem de kontrol grubundaki Gly/Gly genotiplilerden daha düşüktü. 30 m/dk hızında yürüme esnasında VO2/kg değerinin kontrol grubundaki Gly/Gly genotipli bireylerde, yine kontrol grubundaki Arg/Gly genotiplilerden daha yüksekti. Sonuç olarak osteoporozlu hastalarda kontrol grubuna göre daha yüksek enerji tüketimi tespit edemedik. Hatta Gly/Gly genotipli hastalarda bazı metabolik parametreler ayakta durma esnasında kontrollerden düşüktü. Bu parametreler ilginç olarak yine hasta grubundaki Arg/Gly genotipli bireylerden de düşüktü. Oysa Gly/Gly genotipli kontrollerle Arg/Gly genotipli kontroller arasında böyle bir fark bulunmuyordu. Bu da bize, bu metabolik farkın sadece ß2 ?AR polimorfizmiyle açıklanamayacağını, Gly/Gly polimorfizminin osteoporozla bir arada bulunduğu zaman, diğer durumlarda değil de neden özellikle ayakta dururken enerji tüketimini azalttığını açıklamak için bazı ilave çalışmalar gerektiğini düşündürdü.
Özet (Çeviri)
Osteoporosis is a systemic disorder characterized by postural changes as a result of decreased bone mass and micro-architectural deterioration of bone tissue. The objective of our study was to determine whether postmenopausal osteoporosis increases the energy expenditure and, if there was an increase, to detect the effects of the ß2 ?AR polymorphisms on this issue. For this purpose, pulmonary functions and resting and exercise energy expenditure were recorded in 22 postmenopausal osteporotic and 22 healthy subjects grouped by the Arg16Gly and Gln27Glu polymorphism and data were analyzed using Student ttest. Findings of pulmonary function tests; FVC (%) and FEV1 (%) was found to be statistically significantly higher in osteoporosis group than control group for Gln/Glu genotype subjects. However, it was determined that the FEV1 for subject with Gln/Glu genotype was statistically lower than subjects with Gln/Gln genotype in control group. Resting RQ value was significantly higher in Gly/Gly genotype individuals than Arg/Gly genotype ones. RQ value for 50 m/s was statistically significantly higher in osteoporosis group for Gly/Gly genotype than control group. During standing, it was observed that the VO2, VCO2, EE, EE/BSA, EE/LBM values were statistically significantly lower in subject with Gly/Gly genotype than subjects with Arg/Gly genotype in osteoporosis group and subjects with Gly16/Gly16 genotype in control group. VO2/kg value for 30 m/s was statistically significantly higher in subject with Gly/Gly genotype than subject with Arg/Gly genotype in control group. In conclusion; no higher energy expenditure was determined in patients with osteoporosis compared to control group. Moreover in patients with Gly/Gly genotype, some metabolic parameters during standing were lower than control group. Interestingly these parameters were lower than Arg/Gly genotype of patient group, too. However, there was no difference between Gly/Gly genotype and Arg/Gly genotype of controls. This finding indicated that this metabolic different could not explain only with ß2 ?AR polymorphism and some additional studies would be required to explain why energy expenditure decreased only during standing for Gly/Gly polymorphism with osteoporosis.