Kontrollü rasgele klinik denemelerde grup ardışık deneme düzenleri testlerinin karşılaştırılmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of group sequential designs tests for controlled randomized clinical trials
  1. Tez No: 195546
  2. Yazar: MEHMET ALİ SUNGUR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. E. ARZU KANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoistatistik, İstatistik, Biostatistics, Statistics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoistatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 123
Özet
SUNGUR M.A., Klinik denemeler genellikle uzun süreli çalışmalardır ve gerek duyulan deneklerin tamamına aynı anda ulaşmak imkansızdır. Veriler denemenin uygulanması süresince periyodik olarak toplanır. Bu şekilde, denemenin başında belirlenen örneklem genişliğine ulaşmak için yeterli denek bulmak birkaç yıl alabilir. Özellikle ölüm riski veya herhangi bir potansiyel zararı olan denemelerde, bu durum daha da zorlaşabilir ve gerekli örneklem genişliğine ulaşmak deneme süresinin daha fazla uzamasına neden olabilir. Bu nedenle, toplanan verilerin belirli aralıklarla analizlerinin yapılması ve sonuçların değerlendirilmesi araştırmacıların oldukça ilgilendiği önemli bir konudur. Çünkü ara (interim) analizler yapılması ve sonuçları izleme (monitoring) işlemi, yeni muamelenin standart yönteme göre daha etkin olduğu (superior), etkin olmadığı (inferior) ya da eşdeğer olduğuna (equivalent) ilişkin anlamlı sonuçlara ulaşıldıktan sonra denemenin erken sonlandırılmasını sağlayabilir. Denemenin erken sonlandırılması durumunda, zaman ve kaynaklardan sağlanacak tasarrufun yanında, çalışmaya katılan deneklerin etkin olmayan bir muameleye maruz kalmaları olasılığı daha kısa sürede fark edilerek engellenebilmektedir. Ardışık deneme düzenlerinde, deneme devam ederken toplanan verilere ara analizler yapılır ve bu analizlerin sonuçları sürekli olarak değerlendirilir. Bu tezde ardışık deneme düzenlerine ilişkin bilgiler verildikten sonra grup ardışık deneme düzenleri detaylı olarak tartışılmış ve grup ardışık deneme düzenlerinde uygulanan farklı test tipleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Test tiplerinin birbirine göre avantaj ve dezavantajları, gerek duyulan maksimum örneklem genişliği, denemeyi erken sonlandırma potansiyeli ve istenilen test gücü ile daha küçük muamele farklılıklarının tespit edilmesi yönlerinden tartışılmıştır. Sonuç olarak bir grup ardışık deneme planlanırken kullanılacak test tipine karar vermek için çalışılan konunun ne olduğu, kolaylıkla denek bulunup bulunamayacağı ve erken sonlandırma ya da daha küçük muamele farklılıklarını test etme durumlarından hangisiyle ilgilenildiği önem kazanmakta ve kullanılacak test tipi bu kriterlere göre farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
SUNGUR M.A., Clinical trials are usually long term studies and it is impossible to reach all required subjects at the same time. Data are accumulated periodically course of the trial. Thus, it may take a few years to enroll enough subjects to meet determined sample size at the beginning of the trial. Particularly, in clinical trials which have death risk or any potential harm this may be more difficult and reaching required sample size may cause more increasing of trial time. Therefore, it is an important interest of investigators substantially to analyze accumulated data in specific intervals and evaluate results. Because, performing interim analyses and monitoring results may provide early termination of trial after obtaining significant results corresponding superiority, inferiority or equivalency of new treatment according to standard method. In condition that early terminating of trial, beside savings provide from time and resources, possibility of subjects participating trial exposure to an inferior treatment may prevent by detecting in a shorter time. In sequential designs, interim analyses are performed to accumulated data and results of these analyses are evaluated consistently as the trial continuing. In this thesis, group sequential designs were discussed in detail after giving some information about sequential designs, and various test types using in group sequential designs were examined comparatively. Advantages and disadvantages of test types according to each other were discussed in points of required maximum sample size, potential to terminating trail early and detecting less treatment differences with desired test power. As a result, for making decision to test type to be used while planning a group sequential trial what will the case be studied, will subjects find easily and which one will the of interest from conditions of early termination or testing less treatment differences are become important, and the test type used varying according to these criteria