Prematüre bebeklere yapılan invaziv girişimler sırasındaki ağrıyı azaltmada kanguru bakımının etkisi
The effect of kangaroo care for reducing pain during invasive procedures in preterm infants
  1. Tez No: 195548
  2. Yazar: ESMA DEREBENT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYTUĞ ATICI, Y.DOÇ.DR. RANA YİĞİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Nursing, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu araştırma; yenidoğan yoğun bakım ünitesine (YYBÜ) yatırılan prematüre bebeklere yapılan invaziv girişimler sırasında ağrıyı azaltmada, kanguru bakımının (KB) etkisini belirlemek amacıyla deneysel olarak yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Mersin Üniversitesi (MEÜ) Araştırma ve Uygulama Hastanesi YYBÜ'de 01.02.2006?15.12.2006 tarihleri arasında yatırılan 195 zamanından önce doğmuş bebek oluşturmuştur. Yaşları 0-28 gün, gebelik yaşları 26-36 hafta arasında olan, doğumsal anomalisi olmayan ve solunum desteği almayan, cerrahi işlem uygulanmamış, sepsis şüphesi ya da sepsisi olmayan, sedatif ya da analjezik ilaç almayan 50 zamanından önce doğmuş bebek araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Bebekler rastgele örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Verilerin toplanmasında; literatür bilgisine dayanılarak araştırmacı tarafından hazırlanan anket formu, video kamera, monitör ve kan alma işleminde bebeğin davranışsal ve fizyolojik yanıtlarını değerlendirmek amacıyla Prematüre Bebek Ağrı Profili (PIPP) kullanılmıştır. Prematüre Bebek Ağrı Profilinin geçerlilik ve güvenirlilik çalışmaları yapılmış ve gözlemciler arası güvenirlik ve iç tutarlılık yüksek bulunmuştur. Elde edilen veriler bilgisayarda SPSS for Windows 11,5 programı kullanılarak uygun tanımlayıcı istatistikler ve ki-kare, Man-Whitney-u, Kruskall-Wallis, Pearson Korelasyon Testi, Cranbach a Tutarlılık Katsayıları, Intra-class Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Araştırma kapsamına alınan bebekler; 1669 gr ortalama doğum ağırlığına ve 31.6 hafta gebelik yaşına sahip olup KB ve kontrol gruplarının tanıtıcı özellikleri benzerdir. Araştırmamızda ağrılı girişimin zamanına göre PIPP puanları karşılaştırıldığında, invaziv girişim sırası ve sonrasında KB grubu lehine istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmuştur. Sonuç olarak; bulgularımız, invaziv girişimlerde zamanından önce doğan bebeklerin ağrısını azaltmada KB'nin etkili bir yöntem olduğunu ve zamanından önce doğan bebeklerde ağrıyı değerlendirmede PIPP'in geçerli ve güvenilir bir araç olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This research was examined as experimental study for the purpose of determining the efficacy of kangaroo care (KC), on diminishing the pain response of preterm neonates, who are cured in neonatal ınfant care unit (NICU), during invasive procedure. The research population was 195 premature babies in NICU, Mersin University Hospital between 01.02.2006 ?15.12.2006. The research sample was 50 premature babies, who were between 26 and 36 weeks? gestational age, within 4 weeks of birth, who were not undergone surgery, who were breathing without assistance and who have not congenital anomalies, sepsis or risk of sepsis, and receiving sedatives or analgesic. Babies were selected with randomize sampling method. For the collection of the data, the information form developed by the researcher based on information in the literature, video-camera, video-monitor and Premature Infant Pain Profile (PIPP) for the assessment of the behavioral and physiologic responses of the premature babies during the blood taking were used. Having made the studies of the validity and the reliability of PIPP, and inters rater reliability and internal consistency coefficients were higher. Data were analyzed using the SPSS 11.5 in computer feasible descriptive statistics and chi-square analysis, Mann-Whitney Test, Kruskal-Wallis Test, Pearson Correlation Analysis, Cronbach Alpha Consistency Coefficients, and Intra-class Correlation Analysis. Premature babies? mean birth weight was 1669 gr, and mean gestation age was 31.6 weeks. Thus, descriptive characteristic of KC and control groups were similar characteristics. In our research, when PIPP points were compared according to the time of the procedure, statistically significant correlation in the favor of KC group during the procedure time and during the time period after the procedure. Consequently, the findings show that the method of KC is effective on relieving the premature babies? pain during invasive procedure and PIPP is valid and reliable to pain assessment.