Behçet hastalığında vitiligo sıklığı artmamıştır
The insidence of vitiligo does not increase in behçet disease
  1. Tez No: 195558
  2. Yazar: MUSTAFA ORAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HASAN YAZICI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Romatoloji, Rheumatology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 15
Özet
Behçet hastalığı otoimmun hastalıklardan farklı özellikleri olan bir hastalıktır.Sjögren sendromu benzeri otoimmun hastalıklarla ilişkisi zayıftır.Otoimmun bir hastalık olarak bilinen vitiligo sıklıkla otoimmun troid hastalığı, pernisyöz anemi ve Addison hastalığı gibi çeşitli otoimmun hastalıklarla ilişkilidir.Gözlemlerimiz Behçet hastalarında vitiligonun sık olmadığı yönündedir.bu kontrollü ve kör çalışmada Behçet hastalarında ve kontrol gruplarında vitiligo sıklığını irdeledik. METOD : Cerrahpaşa Tıp Fakülesi İç Hastalıkları Anabilimdalı romatoloji ve endokrinoloji polikliniklerince takip edilen Behçet hastalığı,Graves hastalığı ,Hashimoto troiditi tanılı hastalar ve sağlıklı kontrol grubu çalışmada incelendi.Vücudunda hipopigmente lezyonu bulunan katılımcılar bir dermatolog tarafından körleme olarak değerlendirildi.Şüpheli lezyonların tanısında Wood lambası kullanıldı. SONUÇLAR: 253 Behçet hastası ,34 Graves ve 32 Hashimoto troiditi tanılı hasta ve 439 sağlıklı kişi çalışmaya alındı.Behçet sendromlu hiçbir hastada vİtiligo saptanmazken ,34 Graves hastasının 6' sında (%17.6), 32 Hashimoto troiditi hastasının 6'sında (%18.7) ve 439 sağlıklı katılımcının 4 `ünde (% 0,9) vitiligo saptandı.Bir Graves hastası dışında vitiligo saptananların tamamı kadındı. YORUM: Hashimoto ve Graves gibi iki otoimmun kökenli hastalıktan farklı olarak Behçet hastalarında vitiligo sıklığı artmamıştır. Bu sonuç klasik otoimmun mekanizmaların Behçet sendromunda pek etkin olmadığı görüşüne destek verir.
Özet (Çeviri)
Background: Behçet?s syndrome (BS) has many features different from autoimmune diseases including a lack of association with Sjögren?s syndrome. Vitiligo is frequently associated with various autoimmune disorders such as autoimmune thyroiditis, pernicious anemia and Addison?s disease. Our informal observation was that vitiligo was also very uncommon among BS patients. With this controlled and masked study we formally surveyed the presence of vitiligo among BS patients and suitable controls. Methods: Patients with BS, Graves? disease and Hashimoto?s thyroiditis followed in the Rheumatology and Endocrinology departments of a university hospital and healthy controls were examined. Subjects with hypopigmented lesions were reexamined by a dermatologist in a masked protocol. Wood?s lamp was used to confirm the diagnosis of vitiligo in suspected lesions. Results: 253 consecutive BS patients, 34 Graves? disease patients, 32 Hashimoto?s thyroiditis patients, and 439 healthy controls were surveyed. None of the BS patients had vitiligo while 6/34 (17.6%) of Graves? disease patients, 6/32 (18.7%) of Hashimoto?s thyroiditis patients and 4/439 (0.9%) of healthy controls had vitiligo. All subjects with vitiligo, except for one patient with associated Graves? disease, were women.