Obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda sağ ventrikül sistolik ve diyastolik fonksiyonlarının, sağ atriyum boyutunun ve pulmoner arter basınçlarının değerlendirilmesi
Evaluation of systolic and diastolic functions of right ventricle, right atrial dimension and pulmonary arterial pressures in patients with obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 195559
- Danışmanlar: PROF.DR. SAİDE AYTEKİN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilim Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giris ve Amaç: Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OUAS) gün içinde uyuklama ve kronik yorgunluk ile iliskili, sebep oldugu kazalar ve/veya kardiyovasküler hastalıklar nedeniyle morbidite ve mortaliteye neden olabilen, sık görülen bir patolojidir. Çalısmamızın amacı, orta veya agır siddette OUAS bulunan hastalarda; RV sistolik ve diyastolik fonksiyonlarının, RA boyutlarının ve pulmoner arter basınçlarının TTE ile incelenmesi, ve OUAS bulunmayan hastalarla karsılastırılması idi. Yöntem: Çalısmamıza Uyku Merkezi' nde en az 1 gecelik polisomnografik inceleme yapılmıs ve orta ya da ileri OUAS tanısı konmus 40 hasta ve kardiyoloji poliklinigine basvuran hastalara yapılan sorgulamada, EUS 10 bulunanlar arasından seçilen 15 kontrol olmak üzere, toplam 55 hasta alındı. Tüm hastalara TTE uygulandı; M-mode, iki boyutlu inceleme, renkli akım Doppler ve DD yardımıyla RV boyutları ve ön duvar kalınlıgı, RA çap ve alanı, RV sistolik ve diyastolik fonksiyonları, sistolik ve ortalama PAB' ları incelendi. Bulgular: OUAS' lu hasta grubunda RV sistolik ve diyastolik fonksiyonlarının bozuldugunu, sistolik ve ortalama PAB' larının kontrol grubuna göre yüksek oldugunu ve RA sistol sonu çapı ve alanının arttıgını gösterdik. Sonuç: Çalısmamızda elde ettigimiz veriler sonucunda, radyonüklid ventrikülografi, sag kalp kateterizasyonu yada MR gibi maliyeti ve/veya komplikasyonları daha fazla olan yöntemlerin yanında; özellikle DD gibi rutin kullanıma yeni giren tekniklerle birlikte, TTE' nin RV fonksiyonlarını degerlendirmede önemli ve degerli bir yöntem oldugu sonucuna vardık.
Özet (Çeviri)
Introduction and Purpose: Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) is a frequent pathology related to taking naps during daytime and chronic fatigue, and may cause morbidity and mortality due to the accidents and/or cardiovascular diseases. The purpose of our study is to evaluate right ventricular (RV) systolic and diastolic functions, right atrial (RA) dimensions and pulmonary arterial pressures by transthoracic echocardiography (TTE) in patients with moderate or severe OSAS, and compare the data with the patients not having OSAS. Method: Total 55 patients between 30-80 years old are involved in this study. 40 of them had at least one-night polysomnograhic analysis in Sleep Center and moderate or severe OSAS was diagnosed; and 15 of them were selected as control cases with ?Epworth Sleepiness Scale? 10 among the patients who applied to cardiology policlinic. TTE was applied to all patients; RV dimensions and anterior wall thickness, RA diameter and area, RV systolic and diastolic functions, systolic and mean pulmonary artery pressures were analyzed by M-mode, two- dimensional imaging, color Doppler and tissue Doppler. Results: We proved that in OSAS group, RV systolic and diastolic functions were deteriorated, systolic and mean pulmonary artery pressures were higher compared to the control group, and RA end-systolic diameter and area were increased. Conclusion: According to the results, we considered that together with newly used routine techniques such as tissue Doppler, TTE is an important and valuable method to analyze RV functions; besides more expensive and/or more complicated methods such as radionuclide ventriculography, right heart catheterization or MRI.