ANTU (alpha-naphthylthıourea)’nun indüklediği akciğer hasarı üzerinde beta-aescin’in etkinliği
Effect of beta-aescin on ANTU (alpha-naphthylthiourea) induced lung injury
  1. Tez No: 195557
  2. Yazar: ÇAĞLAR YILDIRIM
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ALİ ÖZDÜLGER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Akut akciğer hasarı (AAH), alveolo-kapiller membranda artmıs geçirgenlik ve alveoler alanda proteinden zengin sıvı birikimi ile karakterizedir. Pratik uygulamalarda tedavisi büyük ölçüde destekleyicidir ve yeterli ventilasyon ile oksijenizasyonun sağlanması amaçlanır. Mekanik ventilasyon ve yoğun bakım desteği dısında iyilesme sağlayan standart bir tedavi yöntemi yoktur. Bu projede ratlarda ANTU (alpha-naphthylthiourea)'nun indüklediği akut akciğer hasarında ß-aescin'in etkinliği arastırılmaktadır. ANTU, akciğer mikrovaskülaritesinde permeabilite değisikliği yaparak doza bağımlı sekilde pulmoner ödeme yol açan ve rodentisit olarak kullanılan kimyasal bir ajandır. ß- aescin ise kronik venöz yetmezlik, hemoroid, postoperatif ödem ve travmatik beyin ödeminde anti ödematöz etkinliği kliniksel olarak gösterilmis, bitkisel bir maddedir. Bu çalısmada ratlarda akut akciğer hasarının gelisimini takip etmek için akciğer dokusunun yas ve kuru ağırlık farkına ait değerler, bronkoalveoler lavaj (BAL) sıvısına ait protein, serum protein ve BAL ile serum proteinin oranına ait değerler incelendi. Ayrıca enflamasyona bağlı alveolo-kapiller membran hasarının olusup olusmadığını tesbit etmek amacıyla doku-kan Miyeloperoksidaz (MPO) ve doku-kan Malondialdehit (MDA) değerleri saptandı ve doku örnekleri histopatolojik olarak da değerlendirildi. Her biri yedi Wistar Albino rat (200?250 gram) içeren bes grup olusturuldu. Grup 1'de intraperitoneal 3.75ml/kg serum fizyolojik, Grup 2'de ANTU'nun çözücü maddesi 3.75ml/kg zeytin yağı uygulandı, Grup 3'de tek basına 5mg/kg intraperitoneal ß-aescin uygulandı. Grup 4'de 15mg/kg dozunda intraperitoneal ANTU uygulanarak akciğer hasarı olusturuldu. Grup 5'de ise 15mg/kg dozunda intraperitoneal ANTU ile akciğer hasarı yapılan denekler üzerinde 5mg/kg intraperitoneal ß-aescin uygulanarak etkinliği ölçüldü. Sadece ANTU verilen Grup 4'de, yas ve kuru ağırlık farkının, BAL'da protein ve BAL / serum protein oranına ait değerlerin diğer gruplara göre istatistiksel olarak anlamlı farklılıklar tasıdığı ve histopatolojik bulguların da biyokimyasal bulgular ile uyum içinde olduğu gözlendi. Grup 5'de ise bu parametrelerin normal değerlere indiği gözlendi ve ß-aescinin uygulamasının bu iyilesmede etkili olduğu düsünüldü. Bu çalısma için Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Etik Kurul' undan yazılı onay alınmıstır.
Özet (Çeviri)
Acute lung injury is characterized by the increase in permeability of alveoler capillary membranes and accumulation of protein rich fluid in alveoler area. Its treatment is usually supplemental; efficient oxygenation with ventilatory support is aimed. There is no proven treatment strategy except mechanical ventilation and intensive care unit support. In this study, the efficiency of ß-aescin was studied in ANTU induced acute lung injury model in rats. ANTU, a widely used rodentisit, is a chemical agent causing pulmoner edema in a dose dependent manner by changing the permeability of lung microvascularity. ß- aescin is an active herbal agent that was shown to have an anti edematous effect in chronic venous insufficiency, hemorrhoids, postoperative edema and travmatic brain edema. On reviewing the literature, there has been no study on its effect on lung edema. To follow up the acute lung injury in rats, differences betwwen the wet and dry weights of lung tissue were examined. Serum protein, protein in BAL and ratio of BAL protein to serum protein were analyzed to observe the accumulation of protein rich fluid in alveoler area. Tissue and blood MPO and tissue and blood MDA values were evaluated to demonstrate the alveoler capillary membrane damage, biochemically. Acute lung injury was also studied histopathologically. Five groups were formed, each including 7 wistar albino rats (200-250grams). Group 1 received 3.75ml/kg saline solution intraoperitoneally. Group 2 was given 3.75ml/kg olive oil, solvent for ANTU. 5mg/kg intraperitoneal ß-aescin was applied to the Group 3. In the Group 4, lung injury was created by injecting 15mg/kg of ANTU intraperitoneally (4mg ANTU was suspended by 1ml of olive oil). In the Group 5, efficacy of ß-aescin on ANTU induced lung injury was determined by applying ANTU and ß-aescin simultaneously according to the above mentioned doses and routes . In only Group 4, there was statistically significant difference regarding wet and dry weights, BAL protein and BAL protein to serum protein ratio compared to other groups. In Group 5, these biochemical parameters returned to normal values. These findings were also shown to be consistent with histopathological findings. This study has been approved by The Ethic Committe of Mersin University School of Medicine.