Kafa içi anevrizması olan hastalarda endotelyal nitrik oksid sentaz enzimigeninin polimorfizmi
- Tez No: 195564
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ÜNAL ÖZÜM
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin ve Sinir Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Nitrik oksit sentezi, 3 izoformu bulunan, nitrik oksit sentaz enzimi tarafından düzenlenmektedir. Bunlar, endotelyal nitrik oksit sentaz (eNOS), nöronal nitrik oksit sentaz (nNOS) ve indüklenebilir ya da immünolojik nitrik oksit sentazdır (iNOS). Bunlardan endotelyal nitrik oksit sentaz, arter duvarındaki düz kas tonusunu, dolayısı ile damar çapını belirlemektedir. İşlevsel etkinliği bilinen eNOS'un yapısal etkinliğinin de olduğu düşünülmektedir.Bu çalışmada kalp-damar hastalıklarına eşlik eden eNOS genindeki iki polimorfizmle bir yapısal damar patolojisi olan kafa içi anevrizma arasındaki ilişki araştırılmıştır.Bu çalışmaya kafa içi anevrizması olan toplam 53 hasta ve 52 sağlıklı birey alınmıştır. eNOS geni intron 4 bölgesi 27-VNTR ve ekson 7 bölgesi G894T (Glu298Asp) polimorfizmi analizi yapılmıştır.eNOS geni G894T polimorfizmi için hasta ve kontrol grupları arasında genotip dağılımları yönünden anlamlı fark bulunurken, allel dağılımı yönünden anlamlı fark bulunamamıştır. 27-VNTR analizinde hasta ve kontrol gurupları arasında anlamlı fark elde edilememiştir.Endotelyal nitrik oksit sentaz genindeki mutasyon ve polimorfizmler, endotelyal nitrik oksit sentaz enziminin işlev bozukluklarına neden olarak kafa içi anevrizma gelişimine yol açabilecektir. Bu mutasyon ve polimorfizmin belirlenmesi kafa içi anevrizma patojenezine ışık tutacaktır.
Özet (Çeviri)
Nitric oxide synthesis is regulated by nitric oxide synthase which has three isoforms: endothelial nitric oxide synthase (eNOS), neuronal nitric oxide synthase (nNOS), and immunological or inducible nitric oxide synthase (iNOS). Basal cerebral vascular tone requires continuous release of nitric oxide by eNOS. It has been suggested that eNOS plays not only functional role, but also a structural role.The association between two polymorphisms located in the eNOS gene, implicated in cardiovascular disease pathology and intracranial aneurysm which is a structural vascular pathology was investigated.A total of 53 patient with intracranial aneurysm and 52 healthy subjects were included in the study. 27-VNTR polymorphism of intron 4 in eNOS gene and G894T (Glu298Asp) polymorphism of exon 7 in eNOS gene were analyzed.A significant difference in genotype distribution but not allele frequency was observed for eNOS G894T (Glu298Asp). A significant difference in genotype distribution and allele frequency was not founded for 27-VNTR polymorphismsMutation and polymorphism of endothelial nitric oxide synthase gene may cause cerebral aneurysm by means of functional impairment of endothelial nitric oxide release. Determination of mutation and polymorphism at endothelial nitric oxide synthase gene is important in clarifying the pathogenesis of cerebral aneurysm.