Bir üniversite hastanesinde çalışan hemşirelerin iş doyumlarını etkileyen etmenelerin incelenmesi
Analysis of factors effecting the job satisfaction of the nurses working at a universty hospital
  1. Tez No: 195567
  2. Yazar: NURAY GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. GÜLSEREN KOCAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Ülkemizde sağlık sektöründe ve sağlık personeli istihdam politikalarında yaşanan hızlı değişim hemşirelerin çalışma koşullarının yanı sıra işe yönelik tutumlarını ve bu kapsamda iş doyumlarını olumsuz yönde etkilemektedir ve konunun kapsamlı bir biçimde araştırılmasına gereksinim vardır. Amaç: Hemşire yöneticilerin iş doyumu konusunda yapacakları düzenlemelere ışık tutacak bilgiler sağlamak üzere planlanan bu araştırmada şu sorulara yanıt aranmıştır: 1. Hemşirelerin demografik özellikleri ve çalışma özelliklerine göre iş doyumları arasında fark var mıdır? 2. Hemşirelerin rol çatışması, rol belirsizliği, kurumsal bağlılık, işle bütünleşme ile iş doyumu arasında ilişki var mıdır? 3. İncelenen bağımsız değişkenler, iş doyumunun ne kadarını açıklamaktadır? Yöntem: Tanımlayıcı ve kesitsel türde yapılan bu çalışmanın örneklemine bir üniversite hastanesinde çalışan 519 hemşirenin 407'si (% 79.4) alınmıştır. Araştırmada kullanılan veri toplama araçları şunlardır: demografik özellikler ve çalışma koşullarını belirleme formu; iş doyumu ölçeği; kuruma bağlılık ölçeği; işle bütünleşme ölçeği; rol belirsizliği ve rol çatışması ölçeği. İlk üç ölçeğin geçerlik ve güvenirlik çalışması Türköz tarafından yapılmıştır. Ölçekler olumsuz uçtaki ifadeye 1, olumlu uçtaki ifadeye 5 puan vererek puanlanmakta; puanların yükselmesi olumlu tutumu, düşmesi ise olumsuz tutumu göstermektedir. Rol çatışması ve belirsizliği ölçeği Erigüç tarafından Türkçe'ye uyarlanmıştır. Maddeler -3 ve +3 arasında değerlendirilmektedir. Verilerin analizinde t-testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi ve basamaklı çoklu regresyon analizi kullanılmıştır. Anket formları gizliliğin korunacağı bildirilerek hemşirelere dağıtılmıştır. Araştırma için etik kuruldan ve verilerin toplanması için hastane yönetiminden izni alınmıştır. Bulgular ve Sonuç: Hemşirelerin iş doyumları ile rol çatışması, rol belirsizliği, kurumsal bağlılık, işle bütünleşme ve iş doyumu ölçekleri arasında anlamlı ilişkiler saptanmıştır. Hemşirelerin kurumsal bağlılıkları, rol çatışması, rol belirsizliği, pozisyonları ve hafta sonu izinli olma durumlarının iş doyumundaki değişimin %60'ını açıkladığı gösterilmiştir. Elde edilen sonuçlar bağlamında kurumsal bağlılığın güçlendirilmesine, hemşirelerin sosyal yaşamlarını engelleyen ve ekip içinde yaşadıkları rol sorunlarının giderilmesine yönelik düzenlemelere ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Rapid change in health sector and health personel employment policies in our country effects labor conditions of nurses along with their attitudes towards the job and within this context their job satisfaction in the negative way and there is a need to investigate this issue comprehensively. Aim: This study was designed to provide information to help the nurse administrators in developing strategies to improve the job satisfaction of nurses. Research questions of the study are: 1. Is there any difference between job satisfaction of nurses according to their demographic and working characteristics? 2. Is there a relationship between the job satisfaction and role conflict, role ambiguity, organizational commitment, and job involvement? 3. How much of the job satisfaction is explained by the independent variables investigated? Method: A descriptive cross-sectional, survey design was used. This study sample consists of 407 nurses (79.4%) of 519 nurses working at a university hospita1. Data were collected from self-administered questionnaires, inc1uding“the job satisfaction, organizational commitment, job involvement, role ambiguity and role conflict”scales, and demographic and labor conditions form. Validity and reliability study of the first three scales has been done by Türköz. The scales are rated on a 5-point Likert type scale ranging“strongly disagree (1) to strongly agree (5)”; increase of grades indicate positive attitude and decrease of points indicate negative attitude. Role conflict and ambiguity scale have been adapted to Turkish by Erigüç. Items are assesed between -3 and +3. In the analysis of data t-test, ANOVA, correlational analysis and stepwise regression analysis have been used. Survey forms were distributed to nurses ensuring that the information will be confidenta1. Ethical approval of the study was gained from the Research Ethics Committee. Findings and conclusion: There was a significant relationships between job satisfaction and role ambiguity, role conflict, organizational commitment, job involvement and job satisfaction scales. Regression analyses indicated that 60% of change in job satisfaction was explained by organizational commitment, role conflict, role ambuguity, their positions and being off at weekends. Within the scope of results suggestions were made regarding the arranegments about stregthening the organizational commitment and solving the role problems they live in the team and preventing their social lives.