Testisin Germ Hücreli Tümörlerinde PLAP, C-kit, Ki-67, Matriks Metalloproteinaz-1 (MMP-1) Ekspresyonlarının Tanısal ve Prognostik Değeri
Diagnostic and Prognostic Values of C-kit, Ki-67, Matriks Metalloproteinase-1 (MMP-1) Expressions in Germ Cell Tumors of theTestis
  1. Tez No: 195566
  2. Yazar: SEMA KIZILGEDİK DOĞDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. Ö. FAHRETTİN GÖZE, Y.DOÇ. ZİYNET ÇINAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Patoloji, Pathology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Patoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Testis tümörlerinin %90-95'ini germ hücreli tümörler oluşturur. Testiküler germ hücreli tümörler saf veya mikst şekillerde olabilir. Saf germ hücreli tümörler: a) Seminomatöz: seminom, spermatositik seminom; b) Nonseminomatöz: embriyonal karsinom, yolk kesesi tümörü, trofoblastik tümörler ve teratomdur. Mikst germ hücreli tümörler ise başlıca embriyonal karsinom-teratom, teratom-seminom, koryokarsinom ve diğerlerinin değişik kombinasyonlarıdır. Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı arşivinden 1983?2006 yılları arası germ hücreli testis tümörü tanısı almış 49 olguya ait H&E preparatlar, DSÖ sınıflamasının 2004 yılındaki kriterleri göz önüne alınarak yeniden değerlendirildi. Olgulara ait parafin kesitlere immünohistokimyasal olarak PLAP, C-kit, Ki-67 ve MMP-1 boyaları uygulandı. Saf ve mikst germ hücreli tümörler birlikte değerlendirildiğinde olguların 30'u seminom, 25'i embriyonal karsinom, 13'ü yolk kesesi tümörü, 14'ü teratom, 2'si ise spermatositik seminom idi. Çalışmanın istatistiksel analizi intratübüler germ hücreli neoplazi (IGCNU)'yi de içeren tümörlerin farklı histolojik tipleri arasında yapıldı.
Özet (Çeviri)
Germ cell tumors constitude 90-95% of all the testis tumors. Testicular germ cell tumors may be either in pure or in mixed form. Pure germ cell tumors are divided into two groups a) Seminomatous: seminoma and spermatocytic seminoma, b) Non-seminomatous: embryonal carcinoma, yolk sac tumor, trophoblastic tumor and teratoma. Mixed germ cell tumors includes mainly embryonal carcinoma-teratoma, teratoma-seminoma, choriocarcinoma and different combinations of the others. H&E stained slides of 49 cases found in the archieve of Cumhuriyet University Faculty of Medicine Pathology Department which were diagnosed as germ cell tumor were reexamined according to the criterias of WHO put forward in 2004. Slides obtained from paraffine blocks were stained with PLAP, C-kit, Ki-67 and MMP-1 immunohistochemically. When pure and mixed germ cell tumors were reexamined distribution of the tumors were found as 30 cases of seminoma, 25 cases of embryonal carcinoma, 13 cases of yolk sac tumor, 14 cases of teratoma and two cases of spermatocytic seminoma. Statistical analysis of the study was done among the tumors with different histopathological types which also includes intratubular germ cell neoplasia.