İnvaziv Candida infeksiyonunun Panfungal PZR ile erken tanısı
  1. Tez No: 195583
  2. Yazar: SEBAHAT ŞEN TAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. FEZA OTAĞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Moleküler Tıp, Microbiology, Molecular Medicine
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Candida'ların neden olduğu infeksiyonlara son 30 yılı aşkın bir süredir giderek artan bir sıklıkta rastlanmaktadır. Bu infeksiyonlar altta yatan ciddi hastalığı olan hastalar için mortalite ve morbiditenin önemli nedenleri arasında yer almaktadır. Bağışıklık sistemi baskılanmış hastalar bütün infeksiyonlara ve mantar infeksiyonlarına duyarlıdır. Nötropenik hastalarda Candida infeksiyonları çeşitli klinik tablolar ortaya çıkarabilir. Kandidemi bu tablolar içinde en öldürücü ve tedavisi en zor olanıdır. Hastaların invaziv Candida infeksiyonlarının tanısı, mantarın kültür ile izolasyonu, antijen ve antikorun serolojik olarak araştırılması, invazyonunun histopatolojik olarak gösterilmesi veya mantar nükleik asitlerinin moleküler yöntemler ile gösterilmesi ile konabilir. Polimeraz zincir reaksiyonu (PZR) bu grup hastalarda fungemiun hızlı gösterilmesi ve çok duyarlı oluşu nedeni ile tercih edilmektedir. Bu amaçla 3 yıllık süreçte (01.01.2004? 01.01.2007) nötropenik ateşi olan, ateş etyolojisi araştırılan, yoğun bakım ünitelerinde yatan ve uzun süre hastanede kalan fungemi açısından riskli hastaların periferik kan kültürlerinde üreme saptananlarından periferik kan örnekleri alınarak moleküler yöntemler (PZR) ile invaziv mantar infeksiyonlarının erken tanısı amaçlanmıştır. Kültüründe maya üremesi olan 71 hastaya ait 75 kan örneğinin 29'unda (%38.6) ve kültürde üremesi olmayan 12 hastanın 2 tanesinde (%16.6) mantar DNA'sı pozitif bulunmuştur. Bu yöntemin kandidemi tanısı konmasında duyarlılığı yüksek, maliyeti düşük ve invaziv kandidoz tanı süresini kısaltarak saatler düzeyine düşürdüğü için hızlı sonuç verebilen ve tedavi takibinde de kullanılabilecek bir yöntem olarak özellikle nötropenik hasta grubunda rutin olarak uygulanabileceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Infections caused by Candida have substantially increased in incidence over the past three decades. These infections are significant causes of morbidity and mortality for severly ill patients. Immun deficiency patients are sensitive all infections and fungal infections. Candida infections cause different clinic features in neutropenic patients. Candidemia is the most lethal and difficult one in these clinical features. Isolation of fungus from culture, detection of antigen and antibody by serological methods, detection of invasion by histopathological techniques or detection of fungus by nucleic acid amplification techniques have been used in diagnosis of invasive Candida infections. PCR has been used in Candida infections because of its sensitivity and rapidity. In this study, in 3 years periods (01.01.2004-01.01.2007), patients who has fungemia risk such as febril neutropenia, searched for ethiology of fever, patients in intensive care units, a long time hospitalized patients? bloods have been studied for early diagnosis of invasive Candida infections by molecular techniques is aimed. 75 blood samples belonging to 71 patients have been studied. 29 (38,6%) samples found culture positive and 2 (16,6%) found PCR positive while they were culture negative. We consider PCR is sensitive, cheap, fast and easy for surveillance of patients taking antifungal therapy in this study.