Klinik örneklerde mycobacterium tuberculosis saptanmasında polimeraz zincir reaksiyonu ?enzim immunoassay (PCR-ELISA) yönteminin değerlendirilmesi
Evaluation of polimerase chain reaction-enzyme linked immunoassay (PCR-ELISA) for direct detection of mycobacterium tuberculosis in clinical specimens
- Tez No: 195666
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURİ ÖZKÜTÜK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Klinik Bakteriyoloji ve Enfeksiyon Hastalıkları, Clinical Microbiology and Infectious Diseases
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tüberkülozun kontrolünde, Mycobacterium tuberculosis complex'in (MTBC) neden olduğu hastalığın erken tanısı önemlidir. Bu amaçla son yıllarda tüberkülozun hızlı tanısında nükleik asit amplifikasyon yöntemleri yaygın olarak kullanılmaya başlamıştır. Klinik örnekten direkt MTBC saptamaya yönelik nükleik asit amplifikasyon temelli yöntemlerden biri de PCR-ELISA'dır. Bu çalışmada, PCR-ELISA yönteminin (ProDect MYCOBACTERIUM TUBERCULOSIS, bcs Biotect S.p.A., Cagliari, Italia) akciğer ve akciğer dışı örneklerde güvenirliliği araştırılmıştır. Çalışmada tüberküloz kuşkulu hastalardan alınan 100 klinik örnek (76 akciğer, 24 akciğer dışı örnek) mikroskopi, kültür ve PCR-ELISA yöntemi ile incelenmiştir. Altın standart yöntem olan kültür ile birlikte değerlendirildiğinde, tüm örneklerden elde edilen sonuçlara göre PCR-ELISA testinin duyarlılığı %68.2, özgüllüğü %94.1, pozitif prediktif değeri (PPD) %95.7 ve negatif prediktif değeri (NPD) %60.4 olarak belirlenmiştir. Akciğer örneklerinde duyarlılık, özgüllük, PPD ve NPD sırası ile %71.1, %93.5, %94.1 ve %69.0; akciğer dışı örneklerde ise %61.9, %100, %100 ve %27.3 olarak saptanmıştır. Yayma pozitif akciğer örneklerinde ise testin duyarlılığı %83.3 ve özgüllüğü %100 olarak bulunmuştur. Sonuç olarak; tüberkülozun hızlı tanısında PCR-ELISA yönteminin kısmen çok fazla ekipman gerektirmeyen bir yöntem olması nedeni ile, özellikle yayma pozitif akciğer örnekleri için, mikobakteriyoloji laboratuvarlarında tüberküloz tanısında rutin nükleik asit amplifikasyon testi olarak değerlendirilebileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In controlling of Tuberculosis (TB), early diagnosis of disease caused by Mycobacterium tuberculosis complex (MTBC) is vital. Hence, nucleic acid amplification methods for rapid diagnosis of TB methods came to be used widely in recent years. PCR-ELISA is among nucleic acid amplification based methods that are used for the direct detection of MTBC in clinical samples.In this study, PCR-ELISA (ProDect MYCOBACTERIUM TUBERCULOSIS- ProDect GEN E.I.A., bcs Biotect S.p.A., Cagliari, Italia) was evaluated for detection of MTBC in pulmonary and extrapulmonary clinical samples. 100 clinical samples (76 pulmonary and 24 extrapulmonary) from patients suspected of TB were assested by microscopy, culture and PCR-ELISA methods. When PCR-ELISA test results were compared to culture results taken as the gold standard, the sensitivity, specificity, positive and negative predictive values (PPV and NPV) for whole specimens were found to be 68.2%, 94.1%, 95.7% and 60.4%, respectively. The sensitivity, specificity, PPV and NPV were 77.1%, 93.5%, 94.1%, 69.0% for pulmonary specimens and 61.9%, 100%, 100%, 27.3% for extrapulmonary specimens, respectively. For smear positive pulmonary specimens, the sensitivity and specivity were found to be 83.3% and 100%, respectively.In conclusion, PCR-ELISA method can be utilized cost-effectively, providing results with the use of less equipment, as a routine nucleic amplification test for the rapid diagnosis of tuberculosis in a mycobacteriology laboratory, specifically for smear positive pulmonary samples.